В глобален мащаб средната температура се повишава – свидетели сме на нови температурни рекорди и все по-продължителни жеги.
Използването на енергоемките климатици в такива дни води до висок разход на електроенергия и съответно по-висок въглероден отпечатък.
На последните Олимпийски игри в Париж например спортистите бяха предупредени, че климатици в стаите няма да има. Причината – стремежът това да са най-зелените Олимпийски игри.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Липсата на охлаждане в спалните помощения обаче доведе до протести от страна на някои участници в игрите.
Имат ли алтернатива климатиците?
Учени са установили, че цветен, течен кристал осигурява радиационно охлаждане, без външно захранване, сподели TechXplore. Нарича се радиационно, защото излъчва топлина.
Технологията е разработена от д-р Джин Гу Канг и неговият екип в Центъра за изследване на нанофотоника към Корейския институт за наука и технологии (KIST). Изследването е публикувано в Chemical Engineering Journal.
Традиционно е прието, че има 3 агрегатни състояния на материята – твърдо, течно и газообразно. Учените обаче откриват, че техният брой е доста по-голям.
Течните кристали, които изследователите използват в охлаждащия материал, са едно от тези състояния на материята. При определени температури те могат да текат като течности, но имат свойства и на твърдите тела, защото техните молекули са подредени.
Радиационното охлаждане освобождава инфрачервено лъчение като топлина през атмосферния прозорец и по този начин намалява температурите. Атмосферният прозорец е област от електромагнитния спектър, която може да премине през атмосферата на Земята. Един от основните е именно инфрачервеното лъчение.
Методът е успял да привлече вниманието на учените като следващо поколение екологична технология за охлаждане, която може да допълни енергоемките климатици.
Как работят радиационните охлаждащи материали?