Работата с Доналд Тръмп, ако той бъде преизбран за президент, ще бъде „трудна задача, но ние сме трудолюбиви“, заяви Володимир Зеленски. В ексклузивно интервю за Би Би Си в Лондон украинският лидер каза, че е готов да работи с всеки, който е на власт в САЩ.
В миналото Доналд Тръмп е казвал, че „не го интересува какво ще се случи с Украйна по един или друг начин“. Преди броени дни той обяви сенатора от Охайо Джей Ди Ванс за свой партньор на изборите през ноември.
Номинацията поднови опасенията, че ангажиментът на САЩ към Украйна може да отпадне, ако Тръмп се върне в Белия дом на изборите през ноември.
„Може би той наистина не разбира какво се случва в Украйна, така че трябва да работим със Съединените щати“, каза Володимир Зеленски.
View this post on Instagram
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски имат насрочен за днес телефонен разговор, съобщи телевизия Си Ен Ен, цитирана от Ройтерс. Американската медия не даде подробности.
Това би бил първият телефонен разговор между двамата след края на президентския мандат на Тръмп през 2021 г. Той ще се състои на фона на опасенията на Украйна и нейните съюзници, че бившият президент на САЩ може да спре военната помощ за нападнатата от Русия страна, ако се върне в Белия дом.
По време на кампанията Доналд Тръмп заяви, че след като бъде избран, ще сложи край на конфликта още преди встъпването си в длъжност, като осигури сделка на масата за преговори.
Той заяви, че ако е бил на поста си, когато Москва е изпратила войски в Украйна през февруари 2022 г., е нямало да има никакъв конфликт.
„Ако един човек в света, и този човек е Доналд Тръмп, може да спре войната в рамките на 24 часа, въпросът е каква е цената“, заяви Зеленски.
Настоящият американски президент Джо Байдън е твърд поддръжник на Киев, който получи от началото на войната военна помощ за десетки милиарди долари от Вашингтон.
В специалното интервю от Лондон Володимир Зеленски отново обърна внимание на дългоочакваните самолети F-16, обещани от западните съюзници.
„Минаха 18 месеца, а самолетите не са стигнали до нас“, каза той, допълвайки, че е благодарен за това, което Украйна е получила.
Зеленски подчерта, че новите изтребители са от съществено значение, за да помогнат на украинците да дадат отпор на въздушното господство на Русия и да „деблокират небето“.
Тъй като войната продължава вече повече от две години, а краят ѝ не се вижда, се повдигат въпроси дали е възможно да се постигне решение чрез преговори.
Миналия месец Швейцария беше домакин на мирна среща на върха за Украйна, но Русия не беше поканена. Оттогава Зеленски заяви, че Русия трябва да участва във втора мирна среща на върха, която е насрочена за ноември.
Украинският лидер заяви още пред Би Би Си, че целият свят ще трябва да окаже натиск върху Русия, за да я убеди да седне и да обмисли прекратяване на войната.
„Това не означава, че всички територии ще бъдат отвоювани със сила. Мисля, че силата на дипломацията може да помогне“, каза той и добави, че една по-слаба Русия на бойното поле ще постави Украйна в по-силна позиция на масата за преговори.
„Като оказваме натиск върху Русия, мисля, че е възможно да се съгласим на дипломатическо споразумение“, допълни Володимир Зеленски.
Той е президент на Украйна от 2019 г. насам, включително по време на пълномащабната инвазия на Русия. Въпреки че тази година трябваше да се проведат избори, конституцията на Украйна изключва възможността за гласуване по време на военното положение.
Президентът заяви пред Би Би Си, че наистина предвижда момент, в който ще се оттегли от поста, но „не и докато войната не свърши“.
Украинският лидер е в Обединеното кралство, за да участва в срещата на Европейската политическа общност (ЕПК), където в четвъртък следобед изнесе реч.
ЕПС, която включва 27-те държави членки на Европейския съюз, както и 20 държави, които не са членки като Обединеното кралство, е по-неформален форум за сътрудничество.
По-рано Зеленски се срещна с министър-председателя на Обединеното кралство Киър Стармър, който обеща да подкрепя Украйна „толкова дълго, колкото е необходимо“, и се ангажира да отпусне 3 млрд. паунда за помощ на страната.
Той изрази надежда, че мандатът на Стармър на „Даунинг стрийт“ ще отбележи "специална ера" в британската външна политика.
„Не мисля, че позицията на Великобритания ще се промени, но бих искал министър-председателят Стармър да стане специален – да говори за международната политика, за защитата на световната сигурност, за войната в Украйна“, заяви украинският президент.
Той добави, че Украйна не просто се нуждае от нова страница, а се нуждае от власт, за да обърне този лист.
В петък Володимир Зеленски ще направи лично обръщение към кабинета на Обединеното кралство. Той ще бъде първият чуждестранен лидер, който прави това след президента на САЩ Бил Клинтън през 1997 г.
Очаква се Зеленски да информира министрите за ситуацията в Украйна и за необходимостта от засилване на европейската отбранителна индустриална база.
Двамата лидери ще подпишат и споразумение за финансиране на износа на отбранителни продукти на стойност 3,5 млрд. паунда.