Великобритания ще предприеме сериозни мерки за стимулиране на жилищния пазар. Мерките в тази насока са в центъра на нова програма на правителството за съживяване на британската икономика.

Новата програма беше представена от премиера Дейвид Камерън.

Една от необходимите мерки по пътя за излизане на Обединеното кралство от икономическата криза, според премиера, е стимулирането на жилищния пазар, като се оказва съдействие на британците, които придобиват жилище.

Правителството планира да поеме онези рискове, които са свързани с покупката на жилище чрез пускането на държавни "облигации за купувачите".

В страната вече се прилага програмата на кабинета "Нюбай" за първо купуване на жилище, според която определен кръг банки могат да отпуснат до 95 на сто от необходимите средства.

Друга точка в плановете на британското правителство за съжевяване на икономиката е създаването на така наречените малки работни места с ниско заплащане, при което работникът няма да плаща данъци и да прави вноски в националната осигурителна система.

Ако заетите по тази схема обаче работят едновременно на няколко такива "малки работни места", което им е позволено, те ще трябва да плащат данъци върху общата получавана сума.

Правителството е заимствало практикуваната схема в Германия, според която месечни доходи до 400 евро не се облагат. Във Великобритания този таван достига 672 брит. лири или 847 евро.

Правителството планира да разшири и мрежите на "независимите училища", чиято дейност изцяло се контролира от избирани съвети от родители, учители и бизнесмени.

Премиерът посочи и необходими строги мерки, взети по-рано от кабинета, за съкращаване на бюджетния дефицит.

"Успяхме да го съкратим вече с една четвърт и ще продължаваме тази линия. Не търсим лесни пътища за оздравяването на финансовата система в интерес на икономическото развитие на страната", отбеляза Камерън.