Британските гласоподаватели избират кой да управлява петата най-голяма икономика в света в напрегнати избори, които могат да породят слабо правителство, да тласнат Кралството към вот за членството му в ЕС и да подхранят желанията на шотландците за независимост, коментира „Ройтерс”.
Екзит-половете към средата на деня също не са категорични - те дават преднина ту на консерваторите, ту на лейбъристите.
От месеци консерваторите на премиера Дейвид Камерън и опозиционната Лейбъристка партия на Ед Милибанд са рамо до рамо в социологическите проучвания, които сочат, че никоя от партиите няма да спечели достатъчно места, за да получи мнозинство в 650-местния парламент.
„Този вот ще е най-напрегнатият, който сме виждали“, каза в навечерието на вота Милибанд пред своите поддръжници в Пендъл, Северна Англия. „Неяснотата ще остане до последната минута”.
Камерън заяви, че единствено неговите консерватори могат да произведат силно, стабилно правителство. „Всички други опции ще завършат с хаос”, добави премиерът.
Консерваторите си приписват заслугите за стимулиране на заетостта и икономическото възстановяване. Те обещават да намалят данъка върху доходите за 30 млн. британци, като в същото време прокарат строги съкращения в разходите, за да елиминират бюджетния дефицит, който все още надхвърля 5% от БВП.
Лейбъристите на свой ред обещават да съкращават дефицита всяка година, да увеличат данъка върху доходите за най-богатите и да защитават интересите на затруднените работещи семейства.
Ако никой от тях не спечели абсолютно мнозинство, в петък ще започнат коалиционни преговори с по-малките партии.
Това може да доведе до формална коалиция, подобна на тази, която Камерън оглавява през последните пет години с центристките Либералдемократи. Или да произведе крехко правителство на малцинството, което ще прави компромиси, за да си гарантира ключови гласове.