Парламентарните избори във Великобритания днес се очаква да бъдат едни от най-непредсказуемите и по всяка вероятност нито една партия няма да спечели мнозинство и да управлява сама.
Две нови проучвания на общественото мнение отреждат равни резултати на двете водещи партии във Великобритания – консерваторите и лейбъристите.
По-големият партньор в управляващата коалиция и основната опозиционна сила получават по 34 процента в анкетата на института "ЮГъв" за вестник "Сън".
Друг сондаж, на социологическа агенция "Сървейшън", дава аналогични резултати - по 33 на сто за двете партии.
Особености на избирателната система
Избирателната система във Великобритания (first-past-the-post) предполага, че след повечето избори управлява една партия. Само победителят във всеки избирателен район печели депутатското място за съответния район.
Това означава, че няма пропорционално разпределение за кандидатите, които са на второ място. Така малките партии не са представени в парламента или ако са представени, е скромно, дори и да имат значителен дял избиратели в страната.
За да има мнозинство, най-голямата партия трябва да спечели най-малко 326 от 650-те избирателни района. На практика обаче бариерата е 323, защото ирландската партия Sinn Fein така и не заема депутатските места, които печели в Северна Ирландия.
Потенциалът за формиране на правителство зависи от подкрепата на мнозинството депутати в долната камара на британският парламент – Камарата на общините. Обикновено това се тества при гласуване след речта на Кралицата. Речта се изнася при свикването на новия парламент и в нея се съдържа потенциалната програма на бъдещото правителство. Прочита я Елизабет Втора.
Няколко възможни сценария
Или либералите, или консерваторите ще спечелят най-много места. Според социологическите проучванията нито една от партиите няма да спечели повече от 300 депутатски места.
Либералдемократите, които станаха малък коалиционен партньор през 2010 г. с 57 места, вероятно сега ще преживеят загуби. Въпреки това те все пак биха могли да сключат коалиционно споразумение с лейбъристите или торите.
Шотландската народна партия предстои да спечели повече места – над 40, и вероятно ще изпревари либералдемократите като трета политическа сила.
Лейбъристите изключиха коалиция с Шотландската народна партия. Двете партии обаче може да сключат по-неформално споразумение. Шотландците изключиха коалиция с консерваторите.
Партията на независимостта на Обединеното кралство (UKIP) на Найджъл Фараж се очаква да спечели само няколко депутатски места, въпреки че е трета в социологическите проучвания. Това отчасти се дължи именно на избирателната система. UKIP заяви, че може да се коалира с консерваторите, ако Камерън премести планирания референдум за еврочленството на Великобритания по-рано – още тази година.