Експлозиите в къща за гости на ООН в Газа, които убиха български хуманитарен работник и раниха тежко петима души миналия месец, най-вероятно са били причинени от два израелски танкови снаряда, твърдят експерти, които са анализирали снимки на мястото на инцидента, получени ексклузивно от в. „Вашингтон пост“.

Ударът на 19 март, който дойде ден след изненадващата бомбардировка на Израел, сложила край на двумесечното примирие, накара ООН да намали значително броя на международните си служители в Ивицата Газа. ООН обвини Израел за нападението - твърдение, което някои анализатори подкрепиха. Израел отрича да носи отговорност.

На тази дата служители от Службата на ООН за обслужване на проекти, известна като UNOPS, пристигат в къщата в централната част на Газа, за да проверят щетите по покрива, който е бил „засегнат“ при инцидент предишната вечер, докато сградата е била празна, според вътрешна бележка на ООН.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Около 11:30 ч., когато групата на UNOPS седяла навън, след като приключила работата си, във въздуха избухнал снаряд, който убил българския хуманитарен работник Марин Маринов, 51 г., и ранил тежко петима международни служители, според двама служители на ООН и трето лице, които са били информирани за инцидента. 

Две минути по-късно друг входящ снаряд пробил дупка във външната стена на втория етаж и се взривил вътре, казаха те, говорейки при условие за анонимност, за да обсъдят деликатния въпрос.

В графичен видеозапис на последствията, публикуван от "Асошиейтед прес", се вижда човек, който лежи на пода на вътрешния двор в локва кръв. Навън е съборен електрически стълб, а дърветата, които очертават периметъра на имота, са изпочупени. На заден план се чуват писъци.

По искане на „Пост“ трима експерти по боеприпаси прегледаха видеото, както и 10 снимки, показващи щетите по комплекса и повече от половин дузина отделни фрагменти от боеприпаси. Снимките бяха предоставени на вестника при условие, че няма да бъдат публикувани.

Според Тревър Бол, бивш техник по обезвреждане на взривни вещества в армията на САЩ, Крис Коб-Смит, консултант по сигурността и бивш артилерийски офицер от британската армия, и Н. Р. Джензен-Джоунс, директор на Armament Research Services, консултантска компания за изследване и анализ на боеприпаси, снимките показват повреди, съответстващи на два израелски танкови снаряда.

Според тях кръглите вдлъбнатини по стените в близост до вътрешния двор показват, че патронът е избухнал навън, близо до мястото, където служителите са седели по това време и където Маринов е бил убит. 

Снимки, направени от вътрешността на сградата, показват това, което и тримата казват, че изглежда е входният отвор на друг снаряд и подобен модел на фрагментация. Експертите заявиха, че фрагментите, които се виждат на снимките, е много вероятно да са от поне един многоцелеви високоексплозивен снаряд М339, произведен в Израел. 

Един от фрагментите има група от три пръстена с ширина и разстояние, които са уникални за израелските танкови снаряди, казаха експертите. Те твърдят, че различимите пръстени, както и зелените компоненти сред фрагментите, сочат конкретно за снаряд M339. В Газа тези снаряди се използват само от израелските сили.

Cи Ен Ен съобщи, че фрагментите на мястото на инцидента отговарят на израелски танков снаряд M339, а репортер на медията публикува снимка на зелени фрагменти, които според него са от мястото на инцидента. Фрагментите са сред тези, които се виждат на снимки, получени от „Вашингтон пост“.

Снарядът M339, който може да се изстрелва от израелските танкове Merkava III и IV, е способен да порази цел на разстояние повече от 5 км и да пробие почти 8 сантиметра двойно армиран бетон със „забележителна точност“, според описанието на производителя.

На малко повече от 3 км от къщата за гости, недалеч от израелската граница, на сателитни снимки, направени на 18 март, се вижда танк „Меркава“ и три други израелски бронирани машини, според Уилям Гудхинд, геопространствен анализатор в Contested Ground, който прегледа снимките. 

Допълнителни сателитни снимки показват военни превозни средства - включително поне един танк - на същото място часове след удара по къщата за гости.

Израелските отбранителни сили отрекоха да са атакували комплекса на ООН на 19 март и призоваха медиите да „действат с повишено внимание по отношение на непроверени съобщения“. 

Служители на ООН заявиха, че често са уведомявали израелската армия за местоположението на сградата, като са потвърдили статута ѝ на защитен обект още в нощта преди смъртоносния удар.

Говорителят на ООН Стефан Дюжарик посочи в Женева миналия месец, че Израел „е знаел точно къде се намира този обект на ООН“, но въпреки това е нанесъл удар по къщата за гости. 

„Трябва да поискаме отговорност за тези, които са взели решението, независимо дали е било умишлено насочване, дали е било грешка в комуникацията, но трябва да има отговорност“, каза той.

Членовете на персонала заявиха, че смятат къщата за гости в Дейр ал-Бала за една от най-безопасните. Районът се е превърнал във фактически център на усилията за оказване на помощ в по-опасните части на анклава. По думите им тя е била добре позната на израелските военни, тъй като често е била използвана за настаняване на висши служители на ООН.

Маринов е вторият служител на UNOPS, убит по време на израелската военна кампания в Газа. Агенцията твърди, че най-малко 280 служители на ООН са били убити, от началото на войната в Газа през октомври 2023г., а здравното министерство твърди, че повече от 50 000 палестинци са били убити.

Хуманитарните работници в Газа описват обстановка на недоверие между израелските войници и хуманитарните групи, в която войниците разполагат със значителна власт - на контролно-пропускателните пунктове или по време на сухопътните операции - и са изправени пред малко последствия за действията си, включително стрелба по конвои с помощи и цивилни, които са се опитали да помогнат на ранените. 

Израелското правителство също така твърди, че Хамас действа в някои агенции на ООН в Газа. Повечето палестинци в Газа разчитат почти изцяло на хуманитарна помощ. 

Системата за здравеопазване е почти разрушена, а храната е на изчерпване след едномесечна блокада на храните, горивата и доставките на помощи. Преди блокадата ограничената помощ, която постъпваше, беше застрашена от насилие и грабежи. 

Международното право изисква хуманитарните структури да бъдат защитени. ООН и други хуманитарни групи често споделят с израелската армия координатите на своите офиси, къщи за гости и предложените маршрути на мисиите, за да избегнат обстрел.

След удара Организацията на обединените нации заяви, че временно евакуира от анклава около 30 служители - една трета от международната си работна сила в Газа, като се позова на невъзможността на организацията да гарантира безопасността на персонала си.

Маринов беше погребан на 30 март. Поклонението се извърши в храм "Св. Николай Чудотворец" в Ямбол. Стотици опечалени присъстваха на погребението му. Съболезнования заваляха от цял свят. Пред входа на церемонията бе поставен венец от бели цветя в негова памет. „Добре изживян живот, добре обичана душа“, се казваше на него.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK