В Индия отбелязват празника Холи, познат още като празник на цветовете. Сведения за него датират от 4 век пр. Хр. Тогава се споменава за „холикотсав“. През 7 век са намерени писмени сведения за цветния празник. 

Значението на Холи се променя през вековете. По-рано е представлявал ритуал, правен от омъжените жени за щастието и благосъстоянието на техните семейства и пълната Луна. В момента той е придобил много по-цветен вид.

Чества се главно в Индия и Непал и отбелязва началото на пролетта и поставянето на ново начало, един нов живот. Пада се винаги на датата на последното пълнолуние от месец март.

На празничния ден хората се целят с течности и цветна пудра. Стартът на честванията започва още в нощта преди цветните битки - хората палят големи огньове на открито и така изразяват триумфирането на доброто над злото.

Цветовете на всяка пудра имат различно значение. Червеното обозначава  любовта и плодовитостта, жълтото е цветът на куркумата, синьото е цветът на бог Кришна ,а зеленото символизира новото начало.

В днешно време се използват водни пигменти за създаването на цветните пудри вместо традиционните растителни цветове като например куркумата.