Светът е притихнал в очакване на откриването на най-великия спортен форум на планетата – летните олимпийски игри в Париж. От 26-и юли, до 11-и август, домакин на Игрите ще бъде Франция.

Няма по-престижно състезание в историята на човечеството от олимпийските игри. За тях, спортистите се готвят 4 години. И ако се провалят, следващият им шанс да се реваншират е чак след нови 4 години.

В свят на войни, тероризъм, политическа, расова и религиозна омраза, да организираш олимпийски игри и да опазиш живота на участници, зрители, медии – хиляди души, стекли се на едно място от всички краища на земното кълбо, си е истинско изпитание. Този път то се пада на правителството на Франция – страната, която за трети път в историята си след 1900 и 1924 г. ще приеме олимпийските игри.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Мерки за сигурност

Церемонията по откриването на Игрите в Париж 2024 е уникална по рода си. Тя няма да се проведе на стадион, а по митичната и емблематична за Париж и Франция река Сена. Напук на всички обещания на домакините, че тази церемония ще може да събере на едно място колосалните 600 000 души край реката, тази цифра, два часа преди началото на церемонията вече е редуцирана драстично.

Точната бройка, която ще бъде допусната до трибуните, изградени специално за церемонията по откриването на олимпийските игри в Париж 2024 край река Сена, е 104 000, съобщава CNN. В радиус от 6 км от река Сена пък бройката на онези, които ще имат късмет да преживеят на живо емоцията от церемонията и откриването нараства на 220 000, допълва в проучването си американската медия.

Снимка: Getty Images

Охрана на олимпийските игри

Според френските власти, ежедневно из улиците на Париж по време на олимпийските игри, за реда ще отговарят средно по 35 000 местни полицаи. Това обаче не е всичко. По време на самата церемония по откриването на олимпийските игри, бройката на френските униформени ще бъде завишена до 45 000.

Според агенция Ройтерс, Франция ще плати на 20 000 частни охранители, които да помагат за опазването на обществения ред и живота на всички присъстващи в столицата на Франция. Но и тази бройка не е окончателна, защото по време на Игрите, в непосредствена близост до Париж, властите ще разполажат 10 000 френски войници.

И ако си мислите, че с това вече изчерпахме бройката на хората, които имат най-отговорната задача на това спортно събитие, далеч не е така:

Снимка: Getty Images

1800 полицаи от цял свят вече са в Париж и в бойна готовност да ударят рамо на френските си колеги. Полицейски служители от Белгия, Бразилия, Канада, Кипър, Естония, Германия, Индия, Ирландия, Люксембург, Мароко, Нидерландия, Норвегия, Португалия, Южна Корея, Испания, Швеция, ОАЕ, Обединеното кралство и САЩ (чрез полицията на Лос Анджелис/LASD) ще бъдат разположени в Париж, като общо 46 държави предоставят полицейска помощ на правителството на Франция.

Кучета, дронове, барети

Другото, което е любопитно и важно във връзка с охраната на олимпийските игри в Париж е, че властите ще разчитат и на специалните части. Хиляди барети от Франция и от цяла Европа ще съблюдават за реда и живота на всички в града по време на игрите, в небето над Париж ще летят постоянно дронове, а полицаите и от Франция, и от чужбина, ще претърсват всяка педя земя със специално обучени за целта полицейски кучета.

Франция постигна споразумение с Европол и Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство за укрепване на сигурността като в рамките на споразуменията е планирано разполагането на повече безпилотни летателни дронове и морски бариери, за да се попречи на малките лодки да преминават незаконно през канала на Сена. Британската армия пък ще разположи ракети земя - въздух Starstreak за осигуряване на въздушна сигурност.

Снимка: Getty Images

Затваряне на въздушното пространство

Специално за церемонията по откриването на олимпийските игри в Париж френското правителство въвежда безпрецедентно затваряне на въздушното си пространство над столицата.

Какво означава това?

От 17:30 часа френско време днес (петък – б.а.) – до полунощ, над Париж няма да бъде допуснато да прехвръкне пиле. Няма да има кацащи самолети, няма да има обаче и излитащи самолети до двете основни летища на града – международното летище „Шарл де Гол“ и второто по големина летище – „Орли“. Въздушното пространство ще бъде затворено в радиус от 90 км около Париж.

Това обаче далеч не са единствените две засегнати летища в Париж и покрайнините. Общо 8 летища във френската столица и около нея ще пострадат, като ще бъдат отменени общо 500 полета.

Отменени хиляди полети над Париж

Според Flighradar, засегнатите полети на 26-и юли заради церемонията по откриването на игрите в Париж, са повече от 2200. Най-засегнатите авиокомпании са Air France (264 отменени полета), Ryanir (217) и EasyJet (209).

Снимка: Flight Radar

300 полета по-малко ще има на  най-натовареното летище - „Шарл де Гол“ на 26-и юли в сравнение със седмица по-рано, отново в ден петък (19-и юли). Положението на „Орли“ пък се изразява в 200 полета по-малко на летището в сравнение със седмица по-рано, отново в ден петък (19-и юли).