Правителството на премиера Реджеп Тайип Ердоган в Турция отново защити идеята си за въвеждане на президентска система на управление в страната. Мотивите на управляващите са необходимостта от силна политическа стабилност и по-сигурно разделение на властите.
Предлаганата президентска система по никакъв начин не означава въвеждане на федерализъм в Турция, подчерта вицепремиерът Бекир Боздаг в интервю за турската телевизия Канал 24, цитирано от БТА.
„Президентската система е необходимост за силна политическа стабилност и за една влиятелна законодателна и изпълнителна власт, както и за независима съдебна система," заяви Боздаг.
Отхвърляйки твърденията, че предложението на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) цели да подкопае унитарния режим на страната, вицепремиерът заяви, че тези аргументи са изфабрикувани от кръгове, които се противопоставят на усилията на правителството да сложи край на проблема с тероризма в Турция.
„Съвсем очевидно е, че предложението на ПСР е да защити унитарната структура," заяви той. По думите на вицепремиера обществената подкрепа за процеса на решаване на проблема с тероризма и на кюрдския въпрос се движи между 60% и 70%.
Подкрепата за въвеждането на президентска система на управление е около 35%, като мнозинството от хората още не са решили какъв избор да направят.
Премирът Реджеп Тайип Ердоган търпи критики заради опасенията от авторитаризъм на управлението му. През ноември 2012 г. Партията на справедливостта и развитието внесе спорен законопроект за радикална институционална реформа, която цели смяната на парламентарната република с президентски режим, като се предвижда и разширяване на правомощията на държавния глава.
След като спечели втори мандат като премиер, а правилата на собствената му партия не позволяват да се кандидатира за трети, Ердоган не крие амбицията си да участва в президентските избори през 2015 г.