Енергийният пазар в Украйна е в свръхкритична ситуация, заяви днес премиерът Арсений Яценюк пред парламента на страната, съобщават световните агенции. Той призова Върховната Рада да подкрепи законопроекта за въвеждане на извънредно положение в отоплително-енергийния комплекс.
Текстовете бяха подкрепени на първо четене с гласовете на 237 от общи 336 депутати. Със законопроекта се регулира дейността на предприятията в условията на прекратени доставки на енергоносители. Предвижда се при невъзможност на предприятията да покриват задълженията си, те все пак да получават поне технологичния минимум гориво.
От 16 юни насам руският газов монополист „Газпром” спря доставките на синьото гориво за страната. Причина за драстичната мярка беше провалът на преговорите за нови цени на газа за Украйна. След установяването на прозападна власт в Киев, Москва премахна всички по-ранни отстъпки. На този етап транзитът към Европа не е застрашен.
"Ако няма общо виждане и обща работа за спасяването на страната и преодоляване на драматичната ситуация, в страната ще се наложи реформиране на Върховната Рада, правителството и управляващата коалиция", подчерта украинският премиер.
По-рано днес руският му колега Дмитри Медведев написа във Facebook, че очаква „пълномащабна енергийна криза” в Украйна през есента. Според анализатори, при такава ситуация е възможно Киев да започне да пренасочва част от горивото към своята газопреносна система.
Украйна има собствени добиви, нагнетява запаси в подземни хранилища и има договорен реверс по тръбите за Европа. Въпреки това, енергийната криза изглежда твърде вероятна.
Междувременно, украинските депутати приеха и текстове за реформиране на държавната енергийна компания „Нафтогаз”, която ще бъде разделена на две – едното подразделение да се занимава с реализацията на горивото, а другото – с поддръжката на газопреносната мрежа. Реорганизацията отговаря на европейските изисквания и разрушава настоящата вертикална интеграция.
Върховната Рада даде зелена светлина и за бъдеща приватизация на 49% от оператора на газопреносната мрежа от европейски и американски инвеститори. Според наблюдатели, с този ход Украйна се опитва да привлече допълнителна подкрепа в борбата с елиминиращия от европейския енергиен пазар проекти като спорния газопровод „Южен поток”.