Украйна се нуждае от 35 млрд. долара помощ в следващите две години и кредит в следващите до две седмици. Това обяви изпълняващият длъжността министър на финансите Юрий Колобов в съобщение, цитирано от АФП.
За спешния кредит страната се е обърнала към западните си партньори Полша и САЩ, а за макроикономическата помощ за организирането на международна донорска конференция.
До тази ситуация се стигна, след като Русия отмени решението си за отпускане на извънреден транш от финансова помощ за Русия заради събитията в края на миналата седмица и свалянето от власт на президента Виктор Янукович и правителството.
В края на миналата година Русия взе решение да вложи в украински еврооблигации до 15 млрд. долара. Скоро след това бе закупен първият транш на стойност 3 млрд. долара.
Украинският временен президент Александър Турчинов предупреди в неделя, че Украйна е на ръба на дефолта по плащанията си.
В същото време руският министър на икономиката Алексей Улюкаев заяви пред германския вестник „Ханделсблат", че Москва ще увеличи митата за внос на Киев, ако Украйна се сближи с Европейския съюз. „Ние ще кажем на Украйна: ОК, вие имате право да изберете път. "Ние обаче в такъв случай ще бъдем принудени да увеличим митата за вноса от Украйна ", коментира той по повод споразумението за асоцииране, което Киев се готви да сключи с ЕС.
Въпросът за предоставяне на големи преки кредити от ЕС на Украйна не се обсъжда, а става дума за гаранции и помощ от МВФ, посочи икономически експерт от Европейската комисия, цитиран от ИТАР-ТАСС. Източникът на агенцията коментира изявлението на Елмар Брок, председател на външнополитическата комисия в Европарламента, че скоро на Украйна ще бъдат отпуснати 20 млрд. евро.
„В момента не може да става дума за пряк кредит, надхвърлящ два пъти бюджета на Кипър. На първо място се имат предвид гаранции за бъдещи европейски инвестиции, а също така общата изгода от отварянето на пазарите на Украйна и ЕС след подписването на споразумението за асоцииране. Основната помощ за Украйна ще бъде оказана от МВФ, който има съществен опит в подкрепата на икономики с проблеми в платежния баланс и разполага с необходимите възможности. Обсъждаме също така вариант за допълнително дългосрочно кредитиране от САЩ. Ако се съберат всички тези възможности, то в продължение на 10 години ние ще можем евентуално да достигнем тази сума", посочи източникът на ИТАР-ТАСС.
Според много европейски експерти в момента САЩ не разполагат с излишни свободни средства, така че изцяло да покрият финансовите нужди на Украйна и също предпочитат да действат чрез МВФ.