Украйна отхвърли предложението на Русия да стане федерална държава. Киев на свой ред посъветва Москва да се концентрира върху собствените си проблеми, предаде АФП, като се позова на комюнике на украинското министерство на външните работи.
„Ние бихме искали да препоръчаме на Русия да престане да диктува своите ултиматуми на една суверенна и независима страна и да насочи своето внимание към катастрофалната ситуация и тоталната липса на права за своите собствени малцинства, включително украинското", се казва в изявлението.
Украинското външно министерство пита Руската федерация „защо не възприеме един реален федерализъм, който е подчертан в държавното име" и „защо не признае за официален освен руския и други езици, включително украинския, езика на милиони руски граждани". „Безполезно е да се проповядва сред другите", отбелязва украинското министерство на външните работи и съветва: „Научете се да сложите вашата страна в ред!"
Преди срещата си тази вечер в Париж с държавния секретар на САЩ Джон Кери, руският министър на външните работи Сергей Лавров призова западните сили да подкрепят руско предложение за федерализация на Украйна с повече правомощия на рускоезичните области.
В Харков в неделя участниците в проруски митинг поискаха да бъде създадена Югоизточна автономия от осем области на Украйна. В митинга според агенция ИТАР-ТАСС са участвали 4000 души. „Всички ние сме наследници на Донецко-Криворожката и Одеската републики (съветски републики, съществували за кратко по времето на гражданската война - 1917-18 г.). Именно ние, а не някакви си недобити бандеровци, сме били и ще бъдем основа на нашата страна", заявил един от ръководителите на т.нар. Граждански форум на Харков Юрий Апухтин.
Предлагам да се обединят силите на Югоизтока, да се създаде координационен съвет и в единен фронт да се противопоставим на „пучистите" в Киев. Своето място в тази страна (Украйна) ние виждаме във вида на исторически оформила се югоизточна автономия, заявил Апухтин. Той съобщил, че е постигната договореност за съвместни действия с организаторите на митингите в Донецк и Луганск.
По време на митинга в Харков на участниците е раздадена резолюция за създаване на движение „Юго-Восток", в която се казва: „Всички ние, наследници на Донецко-Криворожката и Одеската републики (съветски републики от времето на гражданската война 1917-18 г)., представляващи народа на Украйна от Одеса до Харков, заявяваме: Нашата цел е да отстояваме политическите, икономическите и културно-историческите права на Юго- Изтока".
Резолюцията изисква ликвидиране на „национал-олигархичната система" на управление на Украйна, възраждане на интелектуалния и индустриалния потенциал на Югоизтока и „връщане на единното цивилизационно пространство с Русия и Беларус".
Участниците предали в руското консулство обръщение с молба да помогне да провеждане на референдум за федерализация на Украйна. Те открили паметна плоча за загиналите при сблъсъци с активисти от „Десния сектор" на 14 март и настоявали и за освобождаването на активиста Игнат Кромски, задържан за „организиране на масови безредици" заради акцията на 1 март за освобождаване на областната администрация от придошли от други области привърженици на киевския Евромайдан.
Едновременно в Харков беше организирана акция на привърженици на Евромайдана с неколкостотин участници. Проруски митинг имаше и в Одеса под знамената на Украйна, Русия и Крим. От трибуната един от организаторите, Ростислав Барда, лидер на обществената организация „Сопротивление", заяви, че жителите на града са се събрали на Куликово поле, за да протестират против узурпирането на властта в Украйна. Той обяви създаването на териториална областна организация, която ще контролира органите за местно самоуправление.
Демонстрантите скандираха „Одеса е руски град", „Одеса срещу нацистите и олигарсите" и „Референдум". Те настояха да бъде освободен арестуваният от украинските спецслужби лидер на координационния съвет на одеските обществени организации „Народная алтернатива" Антон Давидченко и да бъде прекратено преследването на други активисти, обвинявани в сепаратизъм. Брат му Артьом призова демонстрантите да се събират редовно на Куликово поле, за да координират действията си, понеже ситуацията се променя ежедневно.
Едновременно беше организиран митинг на привържениците на Евромайдана, които разгърнаха на улица Дерибасовска украински флаг, дълъг около километър. Проруски митинги в Луганск и Донецк събраха неколкостотин участници, които призоваха за референдум за определяне на бъдещия статут на Донбас.
Едновременно днес на митинги излязоха и представители на унгарски организации на Задкарпатието в Украйна. Около 40 организации поискаха украинските власти да им гарантират равни права. „Напоследък в Украйна, включително в Задкарпатието, все по-често се появяват въоръжени радикални елементи, които предизвикват у нас и нашите деца страх и намаляват усещането за безопасност. Подкрепяме мирното решение на възникналия конфликт и вярваме, че новото ръководство на държавата, опирайки се на европейски ценности и демократична свобода, ще уважава личните и колективни права на националните малцинства", се казва в
декларация на организациите.
Те настояват за възможност за обучение на роден език и създаване на условия за развитие на културата им, както и да се признае в Украйна институцията на двойното гражданство.
Министерството на външните работи на Унгария решително осъди изявлението на организациите, които „поставят под съмнение териториалната цялост и суверинитета на други страни".
На фона на днешните изявления премиерът Арсений Яценюк възложи до 10 април да бъде създаден Съвет за междунационално съгласие.