ЕС подписа споразумението за асоцииране с трите бивши съветски републики Украйна, Грузия и Молдова, съобщават световните агенции.
"Това е голям ден за Европа...Днес повече от всякога ЕС е на ваша страна", заяви президентът на Европейския съвет Херман ван Ромпой.
Споразумението беше официално подписано днес в Брюксел от 28-те държавни и правителствени ръководители на ЕС, украинският президент Петро Порошенко и премиерите на Грузия и Молдова съответно Иракли Гарибашвили и Юри Леанка.
"Какъв голям ден! Може би най-важният за моята страна след независимостта" през 1991 г., заяви Порошенко. "Историческите развития са неизбежни", допълни той, като подчерта, че споразумението ще се прилага "в цяла Украйна, включително в Крим".
Ромпой заяви от своя страна, че "нищо в споразумението няма да засегне Русия". Споразумението "е положително, не е насочено срещу никого", каза председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.
Порошенко подписа втората част от споразумението за асоцииране, свързано с търговията. Тя предвижда премахването на голяма част от митническите бариери между Украйна и държавите членки на ЕС. Първата част, политическото споразумение, беше подписано през март от премиера Арсений Яценюк.
Кремъл: Ще има сериозни последствия
Русия предупреди Украйна и Молдова, че подписването на споразуменията за асоциирането им с ЕС ще има „сериозни последствия”.
„Последствията от подписването на тези документи от Украйна и Молдова със сигурност ще бъдат сериозни”, каза заместник-външният министър Григорий Карасин пред Интерфакс. В същото време той добави, че сключването на такива сериозни споразумения е суверенно право на всяка държава.
Опитите за принуждаване на Украйна да избира между Русия и ЕС тласнаха страната към "разцепление", заяви руският президент Владимир Путин след подписването от Украйна на историческо споразумение за асоцииране с ЕС.
"Антиконституционният държавен преврат в Киев и опитите за налагане на украинския народ на изкуствен избор между Европа и Русия тласнаха обществото към разцепление и болезнена вътрешна конфронтация", заяви Путин.
"В Югоизточна Украйна кръвта тече, случва се действителна хуманитарна катастрофа, десетки хиляди хора бягат от боевете, за да намерят убежище другаде, включително в Русия", допълни той.
Примирието пропадна
Междувременно, в Украйна изтече срокът на примирието, обявен от президента Петро Порошенко. Едноседмичното прекратяване на огъня в Източна Украйна не даде резултат.
Петима украински войници загинаха при инциденти в Краматорск и Славянск. С това окончателно беше сложен край на примирието между правителствените войски и проруските сепаратисти в Източна Украйна.
Още миналата седмица Порошенко предупреди, че Киев има план "Б" за силово разрешаване на кризата. Той обаче не е на дневен ред.