Учените съобщиха, че на Червената планета "Пърсивиърънс" е попаднал на органични химикали.
Роувърът беше изстрелян в Космоса на 30 юли миналата година и кацна на Марс на 18 февруари. Досега той е прекарал на Червената планета 302 дни, за които записа и изпрати на Земята звук и картина, събра проби от скали, а прикаченият към него хеликоптер направи серия от полети.
Целта на марсохода е да търси знаци за минал живот на Червената планета. Засега учените не знаят как са се образували намерените органични съединения. Едва когато пробите бъдат изпратени на Земята човечеството ще има повече яснота за предшествалите ги процеси.
Ролята на марсохода е да складира проби от мястото, където е кацнал, както и да установи евентуални следи от извънземен живот.
„Това, което е открил, са органични съединения, които са предпоставка за живот - такъв, какъвто го познаваме тук на Земята. Това са съединения, от които сме изградени всички ние“, заяви астрофизикът Тихомир Димитров.
Учени припомнят, че въглеводороди са откривани на много места в Слънчевата система - например на планетата джудже Плутон и на една от луните на Сатурн - Титан.
„Такива химични съединения, поставени в подходяща среда за достатъчно дълъг период от време - тогава вече можем да говорим за поява на живот - или поне така си мислим, че е станало на нашата планета“, Пенчо Маркишки, астрофизик.
Според астрофизика Пенчо Маркишки новите открития са направени в област на Марс, за която се предполага, че в миналото е имало водоем, и то с гореща вода.
„Което на свой ред предполага, че щом там е имало горещи извори, значи, че в недрата на Марс е имало магма, която е загрявала тази вода“, обясни Маркишки.
Ученият е категоричен, че някога Марс е била топла планета.
„Оттам-насетне вероятността тя да е била населена с елементарни форми на микробен живот не е никак малка“, обясни той.
Откритията досега обаче не показват наличие на аминокиселини, изграждащи най-важните съединения, за да се говори за живот - белтъците.