Японски учени са разработили нова пластмаса, която се разгражда във вода, съобщи списание „Сайънс“, цитирано от БТА.

Материалът е създаден от изследователски екип от института и е толкова здрав, колкото е конвенционалната пластмаса.

Изследователите се надяват, че благодарение на него ще намалее вредното замърсяване с микропластмаса, която се натрупва в моретата и океаните.

Учените се опитват да разработят безопасни и устойчиви материали с надеждата да заменят традиционните пластмаси, които вредят на околната среда.

Изобретените до момента биоразградими пластмаси като полимлечна киселина или полилактид (PLA) често попадат в океана, където не могат да бъдат разградени, защото не са неразтворими във вода.

В резултат на това микропластмасата се поема от водните организми и накрая попада в хранителната верига, включително в нашите тела.

В настоящото изследване екип, ръководен от Такудзо Аида, се фокусира върху решаването на този проблем със супрамолекулярни пластмаси – полимери със структури, които се поддържат заедно чрез обратими взаимодействия.

Тези нови пластмаси са нетоксични и незапалими, което означава, че не отделят емисии на въглероден диоксид. Те могат да променят формата си при температури над 120°, подобно на другите термопластмаси. 

В почвата листове от новата пластмаса се разграждат напълно за 10 дни, като я снабдяват с фосфор и азот, подобно на тор.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK