Коронавирусът може да засегне не само белия дроб, но и бъбреците, смятат учени от САЩ и Китай, които са забелязали, че от началото на пандемията сред заразените рязко се е покачило нивото на хора с бъбречна недостатъчност.
В резултат на това в болниците има остра нужда от апарати за хемодиализа, както и обучен персонал и необходимите препарати, пише Би Би Си.
Новият вирус не е изучен добре, затова не може със сигурност да се каже дали засяга бъбреците напряко, или е страничен ефект.
Известно е, че хора със съпътстващи заболявания понасят COVID-19 по-тежко. Много от пациентите пък може да не са знаели, че имат проблеми с бъбреците.
Не е изключено, че проблемът е в прекомерното активиране на имунната система: засичайки новата инфекция, тя започва да атакува не само вируса, но и здравите клетки на организма, както и на такъв чувствителен орган като бъбреците.
Те от своя страна са тясно свързани с черния дроб и пикочния мехур и лекарите се притесняват, че ако при болните от коронавирус възникнат проблеми с бъбреците, могат да пострадат и други органи.
По последни данни на американските доктори от сериозно проблем с бъбреците страдат от 20 до 40% от всички пациенти с коронавирус, попаднали в реанимация и всички те се нуждаят от хемодиализа, пише „Ню Йорк Таймс“. Това е довело до недостиг на апарати и необходимите за процедурата препарати.
В САЩ едва две компании произвеждат апаратура за изкуствено поддържане на бъбреците, а те вече съобщават, че потреблението се е увеличило пет пъти – при това не само в Америка, но и в Китай и в страни в Европа.