В Южна Корея се разработва технология, която може да доведе до 3D кино без очила, съобщава Би Би Си.
Устройството е подобно на преграда с разделители, така че щом зрителят погледне към екрана всяко око вижда образа различно. В резултат се създава илюзията за дълбочина на образа.
Сега за да се получи 3D образ са необходими два проекционни апарата. Те прожектират два отделни 2D-образа през специален филтър. За простото око двата образа се виждат като наслагани един върху друг и леко размазани, но когато се използват 3D очила се създава желаната илюзия.
Производителите на телевизори са се опитвали да получат 3D образ без използването на очила, но изискването е зрителят да е седнал на точно определено място от екрана, за да вижда в 3D. Това разбира се не е възможно в киносалоните, където публиката трябва да може да наблюдава ефектите от различни ъгли. Затова учените от Сеулския национален университет са се заели с тази мисия.
3D-телевизията без очила използва няколко техники за постигането на ефекта като най-разпространената е т. нар. „паралаксна бариера”. Тя има множество миниатюрни процепи, създадени от течни кристали. Телевизорът показва образите на двете очи в разминаващи се вертикални редици от пиксели и това създава чувството за 3D образ.
Съществуват 3D телевизори без очила , които показват няколко двойки наслагани образа едновременно и могат да се гледат от цялото семейство, но все пак технологията още не е използвана пред голям брой хора в кино салон.
Корейските експерти са взаимствали тази техника, но са я преработили за да може да се използва пред повече зрители. Те създали ефекта, който се получава от лещите на 3D очилата. Екранът има специален слой, а заедно с адаптираната бариера ще показва и повече двойки образи. Така на теория ще могат да се обхванат всички места в киносалона.
Учените са сигурни, че новата технология не само ще премахне 3D очилата от кината, но и за използването й ще бъде нужен един прожектор вместо два. А това в крайна сметка ще направи триизмерните прожекции по-евтини за всички.
Паралаксната бариера
Технологията паралаксна бариера, използва множество миниатюрни процепи, направени от течни кристали. Вградени в повърхността на екрана на 3D телевизора, тези процепи позволяват на зрителя да вижда само определени вертикални колони от пиксели в даден момент. 3D телевизорът показва образа за лявото и дясното око едновременно в разминаващи се вертикални редици от пиксели.
Благодарение на LCD-паралаксната бариера, лявото око вижда само онези вертикални редици от пиксели, които съставляват образа предназначен за него. Същото става и с дясното око и различните образи от двете очи се сливат от мозъка в единна 3D картина. Едно от предимствата на 3D телевизори използващи паралаксна бариера пред тези с лентикулярни екрани се състои в това, че позволяват гледането на стандартни 2D продукти.
Основния недостатък, е че 3D телевизора трябва да се наблюдава от точно определено разстояние. За разлика от лентикулярните 3D телевизори, обаче, паралаксната бариера позволява да се интегрира устройство, което да следи очите на зрителя. По този начин LCD процепите автоматично се нагласят спрямо позицията на зрителя и да доставят максимално добър 3D ефект без значение къде се намираме докато гледаме.