След оставката на Лиз Тръс членове на Консервативната партия във Великобритания търсят подкрепа, за да наследят мястото на министър-председателя.

От опозицията призоваха за предсрочни избори, но управляващите консерватори обещават да си изберат нов лидер в най-кратък срок – само за седмица. 

Риши Сунак, бивш ръководител на Министерството на финансите, и Пени Мордаунт, бивш министър на търговията, са вероятните претенденти. Източници, близки до Борис Джонсън, нито потвърждават, нито отричат, че той ще се кандидатира отново.

Джонсън, който е на почивка в Карибите, беше принуден да подаде оставка като лидер на консерваторите през юли след поредица от скандали, предава Би Би Си.

Други имена, които се рекламират като претенденти, макар и непотвърдени, включват министъра на отбраната Бен Уолъс, министъра на международната търговия Кеми Баденок, външния министър Джеймс Клевърли, министъра на правосъдието Брандън Луис и Суела Брейвърман, която подаде оставка като министър на вътрешните работи в сряда.

Как се стигна до политическия трус във Великобритания?

Само ден преди да подаде изненадващо оставката си Тръс настояваше, че желае да преведе страната през остатъка от политическия цикъл. Следващият редовен парламентарен вот трябва да е през 2024 г. Вместо това тя подобри досегашния рекорд за най-кратко управлявал премиер, който е от 1827 година, когато Джордж Канинг е на власт едва 119 дни. Но, с типичното за британците черно чувство за хумор, един анализатор вчера се пошегува, че Лиз Тръс не е имала неговия късмет да се спомине на поста си.

Натискът на партията, която я избра, общественото мнение, което сочи че 4 от всеки 5 британци не я одобряват, решението на Тръс, да преследва докрай желаната икономическа политика в условията на задаваща се криза и да намалява рязко данъци за богатите, без да се отказва и от субсидиите за сметките за енергия на британците доведоха до признанието ѝ: ,,Предвид ситуацията, не мога да изпълнявам мандата, за който бях избрана от Консервативната партия, подавам оставка."

Въпреки призивите за предсрочни избори от страна на опозицията, която би ги спечелила с 36 % преднина. Законово погледнато, това не е необходимо, стига който и да било бъдещ лидер да събере мнозинство в Камарата на общините. Политически погледнато обаче, развръзката не е известна, докато не бъде избран новият лидер на консервативната партия. Ако се следва обявеното намерение, до края на следващата седмица ще стане ясно името на новия премиер.