Британският премиер Лиз Тръс подаде оставка като лидер на консерваторите. Решението на Тръс, която пое властта на 6 септември, означава, че Великобритания ще има трети премиер до края на годината.
Натискът на партията, която я избра, общественото мнение, което сочи че 4 от всеки 5 британци не я одобряват, решението на Тръс, да преследва докрай желаната икономическа политика в условията на криза и да намалява рязко данъци за богатите, без да се отказва и от субсидиите за сметките за енергия на британците, както и икономическият хаос засилваха натиска над Лиз Тръс.
Последните 24 часа бяха решаващи, за да се стигне до развръзка на кризата, започнала преди седмица с уволнението на финансовия министър. Оставката на вътрешният министър Сюела Брейвърман вчера беше първият сигнал, че нещо ще се случи.
Късно снощи в Камарата на общините при гласуване на внесено от лейбъристите предложение за контрол над решението за отмяна на забраната за добив на газ чрез фракинг, което се смяташе за своеобразен вот на недоверие, се стигна до физическо насилие над депутати от управляващата партия, които са искали да гласуват с опозицията. Скандалът се разрасна и се чуха призиви за оставка на премиера. В късния следобед на изненадващо свикан на „Даунинг Стрийт“ брифинг, Тръс подаде оставка.
„Не мога да изпълнявам мандата, за който бях избрана от Консервативната партия. Затова говорих с Негово Величество краля, за да го уведомя, че подавам оставка като лидер на Консервативната партия“, съобщи Лиз Тръс.
Лидерът на опозицията, която би спечелила проведени сега парламентарни избори с 36% преднина, поиска провеждането им.
"Рискът в момента е продължаването на този хаос при липсата на стабилно лейбъристко правителство. Не можем просто да позволим на партията на торите да продължи да издига поредния си кандидат насред този хаос", заяви сър Киър Стармър, лидер на Лейбъристката партия.
Парламентарните процедури правят много трудно предизвикването на извънредни избори.
Очаква се бившият премиер на Обединеното кралство Борис Джонсън да се включи в надпреварата. Смята се, че Риши Сунак и Пени Мордант, двама претенденти в предишното състезание за лидерство на Консервативната партия преди два месеца, ще участват и сега.
Новият лидер на Консервативната партия и правителството ще бъдат избрани преди края на следващата седмица, според Греъм Брейди, председател на Комитета 1922, който де факто ръководи вътрешнопартийните избори.