40 дни, след като стана премиер на Великобритания Лиз Тръс е в опасност да загуби поста.
Според социологическо проучване публикувано вчера 4 от всеки 5 британци не одобряват Тръс.
Британският премиер Лиз Тръс оцеля снощи на заседанието на своя кабинет, без някой министър да я призове да се оттегли, но изглежда членовете на Консервативната партия и гласоподавателите ѝ обръщат гръб.
Социологическото проучване, което разкрива проблемите пред Тръс показва, че за партийните членове на Консервативната партия, предшественикът на Тръс на поста Борис Джонсън с 32% е фаворит за завръщане на Даунинг стрийт, следван от бившия финансов министър Риши Сунак с 23%. Тези резултати бяха публикувани, след като Тръс се извини за "грешките" в своята програма.
Икономическата политика на Тръс предизвика истински хаос на финансовите пазари, като курсът на британската лира падна до исторически ниско ниво, лихвите по държавните заеми стигнаха най-високата си стойност от 30 години насам, а стойността на държавните ценни книжа удари 19-месечно дъно.
Финансовите сътресения в крайна сметка доведоха до уволнението на втория човек в правителството Куази Куартенг и назначаването на Джерами Хънт начело на финансовото министерство. Веднага след това, Хънт отмени основни части в програмата на премиера за намаляване на данъците, включително орязвайки мащабната ѝ схема за енергийни помощи.
Въпреки това Тръс заяви, че ще остане на поста "в името на националните интереси" и се зарече да поведе своята Консервативна партия на следващите парламентарни избори. Ако се стигне до такива предсрочно, лейбъристите, които в момента са в опозиция ще ги спечелят с 36% преднина и ще остави в опозиция партията, която реализира Брекзит и управлява Обединеното кралство последните 12 години.