Социологическо проучвания на авторитетната организация German Marshall Fund сочи, че ако трябваше те да избират следващия президент на САЩ, мнозинството от европейците биха преизбрали действащият държавен глава, Барак Обама.
Общо за държавите в Европа американският президент получава 75 % одобрение, срещу едва 8 на сто за претендента за поста му, републиканецът Мит Ромни. При това в някои европейски страни, като Франция и Германия президентът на САЩ се ползва с подкрепата на 90 % от анкетираните.
Подкрепата за Барак Обама отчита спад с 12 пункта, спрямо 2009, когато зае поста, но въпреки това остава на най-високото ниво за американски президент в Европа – 71 % от анкетираните европейци одобряват начина, по който той води външната политика на САЩ, докато повечето държавни и правителствени ръководители в ЕС предпочитат да запазват мълчание по въпроса.
Международните наблюдатели отчитат, че четири години след връхлитането на „Обамамания” в Европа, одобрението за американския държавен глава запазва стабилни позиции. Европейците отчитат като негов актив края на войната в Ирак и реформата в здравеопазването, докато повечето смятат за пасив неспособността му да доведе до напредък израело-палестинския диалог и да закрие базата в Гуантанамо.
Анализаторите от German Marshall Fund смятат още, че подкрепата за Мит Ромни, смятан по-рано за умерен-консерватор, отчита толкова ниски резултати заради втвърдяването на реториката на републиканеца по редица въпроси, което го доближава в представите на европейците повече до Джордж Буш-младши – крайно непопулярен в Европа.