В една студена ноемврийска сутрин Ирина Турбина опакова чанти, пълни с храна, добавя два големи душ гела, два обемисти пакета тоалетна хартия, нокторезачка, роман и атлас по география и тръгва на изтощително двудневно пътуване. Чантите и книгите са за сина й, 16-годишния Арсений. Това може да е последният й шанс да го зърне, преди да бъде изпратен в поправителна колония за непълнолетни, за да излежи петгодишна присъда, пише CNN.

Арсений Турбин е признат от няколко правозащитни групи за един от най-младите политически затворници в Русия. Той беше осъден през юни, след като беше признат за виновен в терористични престъпления за предполагаемо присъединяване към легиона „Свобода на Русия“, паравоенна част от руски доброволци, воюващи за Украйна. Той признава, че се е свързал с групата, но отрича да се е присъединил, а майка му твърди, че е невинен.

Той е сред най-малко 35 непълнолетни, срещу които са повдигнати политически мотивирани криминални обвинения в Русия от 2009 г. насам, според независимата мониторингова организация OVD-Info. От тях 23 случая са образувани, откакто Русия започна пълномащабното си нахлуване в Украйна през 2022 г.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Турбина, която живее в малкото градче Ливни в Орловска област, на около 300 мили южно от Москва, прави дългото пътуване до следствения арест в покрайнините на столицата на всеки две седмици, тъй като посещенията са ограничени до два пъти месечно. След часове чакане тя вижда сина си през решетъчна стъклена преграда, говорейки само по телефона. Държането за ръце или докосването е строго забранено.
 
„Последният път, когато го прегърнах, беше на 20 юни, в деня на произнасянето на присъдата“, разказа тя в телефонно интервю за CNN. „Той ме прегърна, разплака се и след това охраната веднага се приближи и го отведе.“

През август, година след първия разпит, Арсений отпразнува 16-ия си рожден ден зад решетките.

„Моля те, моля те да направиш всичко възможно, за да се увериш, че ще бъда освободен“, моли Арсений майка си в писмо, написано преди изслушването по обжалването миналия месец. Той е загубил 15 килограма поради предизвикана от стреса липса на апетит и е преместен в друга килия след епизоди на насилие от съкилийници, казва той, описвайки на майка си ситуацията като „много трудна, критична. ”

Когато Ирина получава това писмо, тя не можа да сдържи сълзите си. „Плаках, защото разбирам, че вече правя най-доброто, което мога“, каза тя пред CNN. „Но знам, че не е достатъчно и че не мога да променя системата.“

Жалбата му за отмяна на петгодишната му присъда беше отхвърлена. На следващия ден Ирина дойде отново на посещение, подготвена да демонстрира своята сила и издръжливост, за да помогне на Арсений да се справи с опустошителното решение.

„Казах: „Арсений, толкова се гордея с теб“, спомня си тя. „Ти всъщност си по-силен от хората, които са те осъдили“, каза му тя, „защото имаш право да изразяваш мнението и позицията си, докато тези хора правят само това, което трябва.“

Единственото ѝ дете е изправено пред преместване в поправителен дом за тийнейджъри, но за момента остава в център за задържане № 5.

"Ужасена съм за него"

Турбина все още се бори да разбере как се е стигнало дотук. „Той е просто дете, различен е от ранно детство“, каза тя. Описва Арсений като човек с „любов към книгите и ученето“, който проявява интерес към политиката още на 14 години, обича да се „рови във всичко“ и не се страхува да изрази мнението си и да различи грешното от правилното в училище или онлайн.

През април 2023 г. Арсений свиква сутрешно предаване на живо по TV Rain, независима мрежа, базирана извън Русия, за да изрази разочарованието си от президента Владимир Путин и да разкаже за държавната пропаганда в неговото училище. „Правата на човека се нарушават“, каза той.

След това на 12 юни, Деня на Русия, Ирина казва, че е организирал самостоятелен протест в родния им град и е разпечатал листовки, които гласят „Аз съм против Путин“ и „Свобода за политическите затворници“, наред с други антиправителствени лозунги. Тя е направила всичко възможно да го разубеди, страхувайки се какво може да се случи.

„Той каза „Мамо, не се притеснявай, аз не нарушавам закона“, разказа Ирина. Тя му отвръща, че властите ще ги преследват, но той не ѝ вярва.

Рано на 29 август 2023 г. служители от руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) почукват на вратата им. Те претърсили апартамента и иззели лични вещи, включително таблет, лаптоп и мобилни телефони.

През септември Арсений беше поставен под домашен арест с право да посещава училище. През есента на 2023 г. руската агенция за финансов мониторинг определи Турбин като „терорист и екстремист“ в своя официален списък. Тогава това лято, на 20 юни, дойде присъдата.

Турбина е дълбоко уплашена от отпечатъка, който системата може да нанесе на нейния син. „Ужасена съм за него“, довери тя пред CNN. „Притеснявам се как ще прекара тези години и дали част от него няма да се счупи. Иска ми се да вярвам, че ще бъде силен докрай и ще издържи достойно теста. Но все пак той все още е дете и какво ще стане, ако в даден момент някакви обстоятелства могат да го сломят?“

Арсений не е изолиран случай. Руският закон позволява наказателното преследване на деца на 14-годишна възраст за тежки престъпления, включително тероризъм и държавна измяна – широки обвинения, които все повече се повдигат срещу млади хора след нахлуването на Русия в Украйна, каза Сергей Давидис, който ръководи Програмата за подкрепа на политическите затворници в Центъра за човешки права Мемориал.

Това отразява по-широка ескалация на репресиите на Москва срещу несъгласието, която започна преди войната, но се засили от февруари 2022 г. Оттогава най-малко 20 070 души са били задържани за антивоенни възгледи и 9 369 случая на „дискредитиране на армията“ записани, свързани с действия, включително публикации в социалните медии или носене на дрехи със символи на украинското знаме, каза Дмитрий Анисимов, говорител на OVD-Info.

Родителите и лицата, които се грижат за тях, също са били обект на тормоз, произволни арести и дори заплахи за загуба на попечителство над децата си, според независими мониторингови организации като OVD-Info и Memorial.

Кремъл последователно отрича съществуването на политически затворници в Русия, като твърди, че всички затвори се основават на законови нарушения, въпреки че правозащитните организации посочват друго.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK