Капани с камери, безпилотни самолети и други технологии за наблюдение на диви животни като тигри и слонове се използват за сплашване, тормоз и дори шпиониране на жени в Индия, пише БГНЕС.
В един от особено жестоките примери снимка на жена с аутизъм, която се облекчава в гората, е споделена от местни мъже в социалните мрежи, което кара селяните да унищожат близките капани за камери.
Тришант Симлай, изследовател от британския университет в Кеймбридж, прекарва 14 месеца в интервюиране на около 270 души, които живеят в близост до резервата „Корбет“ в Северна Индия.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
За жените, живеещи в селата в района, гората отдавна е място за „свобода и изразяване“, далеч от мъжете в едно „силно консервативно и патриархално общество“, каза Симлай пред АФП.
Жените пеят, говорят за теми табу като секса, а понякога пият и пушат, докато събират дърва за огрев.
Но въвеждането на капани с камери, дронове и звукозаписващи устройства като част от усилията за проследяване и защита на тигрите и други диви животни е разширило „мъжкия поглед на обществото в гората“, обясни Симлай.
Според проучването, ръководено от Симлай, публикувано в списание Environment and Planning, в много случаи дронове умишлено са прелитали над главите на жените, принуждавайки ги да хвърлят дървата си за огрев и да бягат, за да се скрият.
„Не можем да се разхождаме пред камерите или да седим в зоната с рокли над коленете. Страхуваме се, че може да ни снимат или запишат по непристоен начин“, казва местна жена.
Горски стражар разказва на изследователите, че когато камери са снимали двойка, която „се занимава с романтика“ в гората, „веднага било съобщено на полицията“.
Може би най-тревожният пример е, че през 2017 г. капан с камери по невнимание е направил снимка на жена с аутизъм от маргинализирана каста, която се облекчава в гората.
Млади мъже, назначени като временни горски работници, споделили снимката в местни групи в Whatsapp и Facebook, за да „засрамят жената“.
„Счупихме и подпалихме всички капани за камери, които успяхме да намерим, след като дъщерята на нашето село беше унизена по такъв нагъл начин“, казва един от местните жители пред изследователите.
За да избегнат камерите, някои жени са започнали да се скитат по-навътре в гората, в която има най-голяма гъстота на тигри в света.
Една местна жена, която говори за страха от камерите, принуждаващи я да навлиза в „непознати пространства“ през 2019 г., е била убита от тигър по-рано тази година.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK