Подсладителят аспартам е „възможен канцероген“, но остава безопасен за консумация в определени нива - 40 мг на килограм тегло за ден. Това съобщиха днес двете експертни групи, свързани със Световната здравна организация (СЗО), които през последния месец разглеждаха всички проучвания по темата.

Едната експертна група на СЗО проверява дали има някакви доказателства, че дадено вещество е потенциална опасност за човека, а другата - оценява какъв риск в реалния живот представлява това вещество, пояснява агенция Ройтерс.

„Въпреки че е важно потребителите да избягват аспартама, те не трябва да го заменят със захар“, категоричен е д-р Томас Галиган, който е част от експертната група, изследваща хранителните добавки в базирания в САЩ Център за изследвания в обществен интерес (CSPI).

Снимка: iStock

Аспартамът е изкуствен подсладител, който присъства най-често в диетичните газирани напитки, дъвките без захар, млечните продукти и нискокалоричните сладкарски изделия. Възможно е също така да е наличен в хранителните добавки за контрол на теглото. Ето защо потребителите трябва да внимават да не превишават допустимите дози.

„Когато става въпрос за напитки, които практически са основен източник на аспартам, може би е най-добре да се пие вода, вместо диетични газирани напитки. Добър вариант е също така кафето и чаят да не се подслаждат с нищо. А ако все пак човек иска нещо сладко, по-добре да избере стевия пред аспартам“, допълва д-р Галиган.

Според него макар учените да не са категорични, че аспартамът е канцерогенен, производителите на диетични храни и напитки трябва да се преориентират, т.е. да използва по-безопасни алтернативи и да помогне на потребителите да избегнат превишаване на допустимите дневни дози. „CSPI отдавна препоръчва на потребителите да избягват аспартама поради опасения за рак. Сега и Националната агенция за изследване на рака (IARC) потвърждава тези опасения, класифицирайки този много широко използван подсладител като вероятно канцерогенен“, казва още д-р Галиган.

В днешното решение на IARC се казва, че аспартамът е „възможен канцероген“. Това означава, че има ограничени доказателства, че веществото може да причини рак. Експертите обаче не са взели предвид какво количество трябва да консумира човек, за да развие злокачествено заболяване.

Снимка: iStock

СЗО, Организацията по прехрана и земеделие (FAO), както и тази, занимаваща се с безопасността на хранителните добавки (JECFA) излязоха днес с обща позиция, че препоръчителната доза на аспартам трябва да е под 40 мг на килограм тегло за ден. Или иначе казано, ако човек тежи между 60 и 70 кг не бива да пие повече от 10-14 кенчета с диетична напитка. Желателно е обаче да се има предвид, че подсладител може да има и в диетичните десертчета, които също се консумират масово.