Аспартамът може да бъде класифициран като канцерогенен, заедно с фризьорството, нощният труд и твърде горещите напитки (над 65 градуса). Това твърдят вътрешни лица от Агенцията за изследване на рака IARC към Световната здравна организация (СЗО), цитирани от Ройтерс. Според информационната агенция решението е взето по-рано този месец след среща на външните експерти на групата, но се очаква да бъде обявено официално през юли.

Нискокалоричният подсладител е одобрен за употреба в Европа като трапезен подсладител. Той е наличен в множество напитки, десерти, сладкарски изделия, млечни продукти, дъвки, нискокалорични продукти и такива за контрол на теглото. Колко опасен обаче може да боде аспартамът?

Дори СЗО да квалифицира подсладителя като канцерогенен, все още е рано да се каже какво означава това за безопасността на храните и напитките. Защото IARC не взема под внимание колко продукти може безопасно да се консумират от даден човек, както и колко често да става това.

Подсладителят аспартам е обстойно изследван от десетилетия. JECFA – комисията, която се занимава с безопасността на хранителните добавки, също проучва въпроса и се очаква да изнесе данните от доклада си на 14 юли тази година. Това, което се знае към момента е, че възрастен човек с тегло 60 кг би трябвало да изпие около 36 кенчета с някаква диетична безалкохолна напитка в рамките на един ден, за да бъде изложен на риск. Тази оценка се споделя до голяма степен и от националните регулатори, включително тези в САЩ и в Европа.

Въпреки това аспартамът е многократно критикуван. Миналата година например френско проучване сред 100 000 възрастни показа, че хората, които консумират по-големи количества изкуствени подсладители - включително аспартам, имат леко повишен риск от рак. То обаче не успя да покаже, че подсладителят причинява повишен риск от рак.

Също така, в началото на 2000 г., проучване на института „Рамазини“ в Италия установи, че някои видове рак при лабораторните мишки и плъховете могат да бъдат свързани с аспартам. Методологията на изследването обаче беше поставена под въпрос.

Агенцията за изследване на рака също така смята да класифицира фризьорската професия като „вероятно канцерогенна“, тъй като коафьорите влизат ежедневно в контакт с боята за коса, която е пълна с химикали. Освен фризьорството, IARC планира да обяви за канцерогенно червеното месо, топлите напитки над 65 градуса и нощния труд съобщава още агенция Ройтерс.