Подсладителят аспартам, който се съдържа в различни храни и газирани напитки, ще бъде официално класифициран като "въможно канцерогенен" за хората, твърдят експерти.
Етикетът често предизвиква объркване, тъй като не дава представа дали потенциалният риск е голям или незначителен, пише Би Би Си.
Други "възможно канцерогенни" вещества включват алое вера, дизелово гориво и мариновани азиатски зеленчуци.
Какво има в аспартама?
Аспартамът е 200 пъти по-сладък от захарта, така че придава вкус без калории. Той е включен в списъка на съставките на много диетични храни или храни без захар, включително диетични напитки, дъвки и някои кисели млека. Сред най-известните напитки, съдържащи аспартам, са диетичната Кола, Кока-Кола Zero, Pepsi Max и 7 Up Free, но подсладителят се съдържа в около 6000 хранителни продукта.
Подсладителят се използва от десетилетия и е одобрен от органите за безопасност на храните, но около съставката се завихриха спорове.
IARC - звеното за изследване на рака към Световната здравна организация, преглежда около 1300 проучвания за аспартама и рака. Ройтерс твърди, че е разговаряла с източници, близки до процеса, които са обяснили, че аспартамът ще бъде класифициран като "възможно канцерогенен".
Но какво всъщност означава тази класификация?
Би Би Си разбра, че официалните съобщения ще бъдат направени от IARC и отделен експертен комитет по хранителните добавки, заедно с публикация в медицинското списание Lancet Oncology, на 14 юли.
IARC използва четири възможни класификации:
- Група 1 - канцерогенна за хората
- Група 2А – много вероятно канцерогенна за хората
- Група 2В – възможно канцерогенна за хората
- Група 3 - не подлежи на класифициране
Точно тук обаче може да се получи объркване.
"Категоризацията на IARC няма да ни каже нищо за действителното ниво на риска от аспартама, защото категоризацията не означава това", казва Кевин Макконъуей, професор по статистика в Open University.
IARC ни казва колко силни са доказателствата, а не колко рисково е дадено вещество за здравето на човека.
Категорията "възможно" се използва, когато има "ограничени" доказателства при хора или данни от експерименти с животни.
"Подчертавам обаче, че доказателствата, че тези неща могат да причинят рак, не са много силни. Иначе те щяха да бъдат поставени в група 1 или 2А", допълва професор Макконъуей.
В миналото класификациите на IARC са предизвиквали объркване и са били критикувани, че създават ненужна тревога. Когато преработеното червено месо беше категоризирано като канцерогенно, това доведе до доклади, в които то беше приравнено към тютюнопушенето.
От 1981 г. насам становището на Съвместния експертен комитет по хранителните добавки към СЗО е, че дневен прием от 40 милиграма на килограм телесно тегло на ден е безопасен. Това означава между 12 и 36 кутии диетични напитки (в зависимост от точните съставки) на ден за възрастен човек с тегло 60 кг.
Изпълнителният директор на Международния съвет на асоциациите на производителите на напитки Кейт Лоатман заяви, че органите за обществено здраве трябва да бъдат "дълбоко обезпокоени" от "изтеклата информация" и също така предупреди, че тя може ненужно да подведе потребителите да консумират повече захар, вместо да изберат безопасни варианти без и с ниско съдържание на захар.
Рик Мъмфорд, заместник-главен научен съветник на Агенцията за хранителни стандарти на Обединеното кралство, заяви, че органът ще "проучи внимателно" докладите, но "нашето мнение е, че безопасността на този подсладител е оценена от различни научни комитети и той се счита за безопасен при сегашните разрешени нива на употреба".
Едно проучване в началото на 2000 г. свързва подсладителя с ракови заболявания при опити с мишки и плъхове, но резултатите са критикувани, а други проучвания върху животни не са установили риск от рак. Миналата година проучване, проведено сред 105 000 души, сравнява хората, които не са консумирали подсладители, с тези, които са консумирали големи количества.
Високите нива на подсладители - включително аспартам - са свързани с по-висок риск от рак, но между двете групи има много разлики в здравето и начина на живот.
"Аспартамът е една от най-подробно изследваните съставки в историята, като над 90 агенции за безопасност на храните в целия свят са заявили, че той е безопасен", казва Франсис Хънт-Ууд от Международната асоциация на производителите на подсладители.
Има обаче хора, които не могат безопасно да консумират аспартам. Това са хората с наследствено заболяване, наречено фенилкетонурия. Те не са в състояние да метаболизират компонент на аспартама.