Изследване на Европейската комисия показва, че гражданите на ЕС упражняват правото на свободно движение в други страни от Общността главно с цел да се възползват от възможностите за работа, съобщиха от софийския пресофис на ЕК. Средностатистически те са по-млади хора и е по-вероятно да работят.

В проучването се разглеждат шест европейски града, избрани заради многонационалния състав на тяхното население: Барселона, Дъблин, Хамбург, Лил, Прага и Торино. То показва, че притокът на по-млади граждани на ЕС в трудоспособна възраст е оказал положително икономическо въздействие и в шестте града.

Проучването показва също, че новодошлите са спомогнали да се отговори на нуждите от работна ръка на местните пазари на труда, че са допринесли за растежа в нови сектори и че са помогнали да се противодейства на застаряването на населението.

"Свободното движение е от полза за Европа, за нейните граждани и за нейните икономики. Наистина в някои градове може да съществуват предизвикателства, които трябва да бъдат преодолени. Въпреки това би било погрешно да се поставя под въпрос правото на свободно движение. Аз съм убедена, че трябва да работим заедно — на европейско, национално и местно равнище — за да превърнем предизвикателствата във възможности.", заяви зам.-председателят на Комисията Вивиан Рединг на конференция на кметовете по въпросите на свободното движение.