Целият свят е поразен от поредното кърваво „клане” в начално училище в САЩ. Най-страшно е случилото се за американците, които вече живеят в страх да пускат децата си в учебните заведения, коментират местни медии.
Властите обявиха четиридневен траур заради трагедията.
Стотици хора се събраха в църква в Нютаун, Кънектикът, където се разигра драмата, за да скърбят за жертвите на стрелбата. Няколкостотин души се събраха и извън препълнения храм, за да почетат паметта на 20-те деца и шестима възрастни, убити от въоръжения 20-годишен нападател.
Нютаун се намира на около 130 км североизточно от град Ню Йорк. Възпоменателни бдения бяха организирани в редица райони на САЩ – в Милуоки, Уисконсин, Минеаполис, Минесота и Лос Анжелис.
Трагедията провокира демонстрации от страна на зктивисти за контрол върху притежаването на оръжия в САЩ. Те се събраха на протест пред Белия дом с искане за по-строги федерални закони.
Около 100 души участваха в митинга на Пенсилвания авеню. Сред тях имаше активисти на Коалицията за спиране на насилието с оръжия. "Спасете децата ни, забранете огнестрелните оръжия незабавно!" - се четеше на плакатите, носени от демонстрантите.
И медиите в Европа побързаха да обвинят за вчерашното масово убийство прекалено либералните закони за притежаване на оръжие в САЩ. "Ако не сега, кога ще дойде моментът да бъде поставен въпросът за контрола над притежанието на оръжия?" - написа в заглавие британският вестник "Гардиън".
Междувременно европейски лидери, присъединявайки се към хората от целия континент, изразиха ужаса си от нападението и поднесоха най-искрени съболезнования, съобщава Ройтерс. В открито писмо до Барак Обама френският президент Франсоа Оланд заяви, че е шокиран от случилото се и че изказва дълбоко съжаление от този акт на неописуемо насилие, довел до толкова много жертви.
Британският премиер Дейвид Камерън каза в своя декларация, че "мислите му са с наранените и онези, които са изгубили свои любими същества".
От името на ЕС съболезнования до близките на жертвите, президента и народа на САЩ изказаха шефката на дипломацията Катрин Аштън и председателят на ЕК Жозе Барозу. Към изпратилите съболезнователни писма за скандалните убийства се присъединиха още главният секретар на ООН Бан Ки-мун, както и кралица Елизабет Втора.
При вчерашното нападения загинаха 27 души, включително 20 деца. Автор на кървавата трагедия в началното училище "Санди Хук" стана 20-годишният Адам Ланза, син на учителка, който отне и собствения си живот в последния епизод на драмата. Преди това убил майка си в нейния дом. Засега мотивите за стрелбата остават неясни.