Държавните и правителствените ръководители на страните от Икономическата общност на държавите от Западна Африка са взели решение да изпратят коалиционни войски в Мали и Гвинея-Бисау, където за последните 30 дни бяха извършени два военни преврата, които доведоха до дестабилизиране на региона.

На извънредно заседание на организацията в столицата на Кот Д`Ивоар Абиджан е било взето решение да се изпратят „между 500 и 600 войници” в Гвинея-Бисау, които да гарантират сигурността в разтърсваната от политико-военна криза държава, където на 12 април беше извършен военен преврат. Нигеря, Того, Кот Д`Ивоар и Сенегал са заявили готовност да отпуснат военнослужещи, които да се включат в контингента.

В допълнение към това решение президентите и премиерите на Западна Африка са настояли за сформирането на многонационални сили, които да помогнат на преходните власти в Мали да се справят със сигурността в страната „и да осигурят военна подкрепа”, ако се наложи северните територии да бъдат отвоювани от туарегите.

По-рано този месец бунтовниците-туареги от Движението за независимост на Азауад (наименование на Западна Сахара), обявиха независима държава върху териториите, които превзеха след военния преврат в Мали от 22 март.

Контингентът, който трябва да гарантира сигурността в Гвинея-Бисау, ще бъде разположен веднага, се казва още в декларацията на страните от Западна Африка.

„Сигурността на Европа и САЩ лежи в Сахел и Гвинейския залив”, е заявил по време на заседанието президентът на Кот Д`Ивоар Аласане Уатара.

Международни наблюдатели припомнят, че подкрепа на туарегите в Северно Мали оказват ислямистки групировки, свързани с терористичната мрежа „Ал Кайда”, която използва Западна Сахара за плацдарм на тренировъчните си лагери.

Гвинея-Бисау се смята за основна транзитна точка на трафикантте на кокаин от Южна Америка за Европа, по въздух и вода.