Военните, които взеха властта в малката западно-африканска държава Гвинея-Бисау с преврат на 12 април обявиха, че разпускат институциите и създават на тяхно място Временен национален съвет, съвместно с досегашната политическа опозиция в страната.
Все още не е ясен съставът и структурата на новата институция, както и чии представители ще бъдат включени в нея. До изясняването на мандата на Съвета, на място функционират две комисии – едната натоварена с дипломатическите, а другата със социалните въпроси.
Официални източници потвърдиха пред АФП, че досегашните премиер и президент на Гвинея-Бисау Карлос Гомес Жуниор и Раймундо Перейра се намират под военен арест.
Хунтата обяви също така, че затваря морските и сухопътните си граници, след като Португалия, бившата колониална сила в региона, изпрати снощи два свои бойни кораба и един самолет, за да съдействат на евентуална евакуация на нейни граждани от Гвинея-Бисау.
Днес в столицата Бисау се очаква делегация на Икономическата общност на страните от Западна Африка, която да обсъди с режима неговата легитимност.
Противоречива информация постъпва, за това кой ръководи преврата. Според военната хунта началникът на генералния щаб на армията на Гвинея-Бисау генерал Антонио Инджай е била задържан, заедно с политическите лидери на страната. Бившият външен министър на Гвинея-Бисау Мамаду Джало Пирес, който се намира в Португалия, твърди, че това е „фарс” и че генерал Инджай е организатор на метежа.
Превратът от 12 април показва за пореден път дестабилизиращата роля, която играе армията в Гвинея-Бисау, която получи независимостта си от Португалия през 1974 г. след въоръжен конфликт, припомнят наблюдатели. През последното десетилетие Гвинея-Бисау е основна транзитна точка за трафикантите на кокаин от Южна Америка за Европа.