Европейските институции са постигнали споразумение по бюджета за 2014 година в ранните часове на днешния ден, приключвайки спорове, продължили месеци, по въпроса как блокът, който е притиснат финансово ще харчи парите си през 2014 година, предадоха световните агенции.
Европейският парламент, който искаше 1,4 милиарда евро повече, трябваше да отстъпи. Споразумението предвижда за бюджет 2014 плащания за 135,5 милиарда спрямо 136,4 милиарда евро, които депутатите бяха заявили, и 135 милиарда евро, предлагани от страните членки, уточни Еврокомисията в публикуваното тази сутрин комюнике.
Повечето европейски пари се връщат в 28-те страни членки най-вече под формата на земеделски субсидии и в подкрепа на по-бедните райони.
"Споразумението гарантира толкова необходимите възможности за инвестиции за европейския бизнес, учените, градовете, районите и студентите във времена, когато капиталовложенията са много необходими", посочи еврокомисарят по бюджет и финанси Януш Левандовски, цитиран от ДПА.
Бюджет 2014 предвижда с 9,4 на по-малко пари в сравнение с бюджета за предходната 2013-а, отразявайки финансовите повели, които притискат Съюза, отбеляза АФП.
Споразумението, постигнато тази сутрин, трябва да бъде официално потвърдено от министрите и евродепутатите на 19 и 20 ноември, уточни литовсдкото председателство. Освен това то отваря пътя за приемането от Европарламента на пленарно заседание на 19 ноември на многогодишния бюджет на ЕС за периода 2014-2020 година.
Краят на спора по бюджета между държавите членки и Европарламента, който стана почни традиция в ЕС, бе решен въпреки съпротивата на Великобритания, Швеция, Холандия и Дания, които от край време са привърженици на икономиите и се противопоставяха на каквото и да е увеличение, съобщи източник, запознат с хода на преговорите.
Заместник-министърът на финансите на Литва Алгимантас Римкунас изрази задоволство от постигнатото споразумение, гарантиращо "финансирането на приоритетните сектори като растежа, заетостта и хуманитарната помощ" с предвидени повече пари за сирийските бежанци.
В разбивката на бюджет 2014 на ЕС се посочва, че плащанията за фонда Солидарност на 28-те са предвидени 150 милиона евро.
Както поиска Италия, след драмата край Лампедуза, преговарящите страни са се споразумели да "укрепят фондовете" за контрол на имиграцията и за Европейската агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници на страните членки Фронтекс, уточни Римкунас.
Общо 62,4 милиона евро трябва да бъдат заделени идната година за "умен и всеобхватен растеж", чиято цел е финансирането на транспортна инфраструктура и помощи за малките и средни предприятия.