Разпределението на ваксините в ЕС предизвика редица реакции, размяна на писма и реплики през последното денонощие между Брюксел и държавите членки.

Шест страни, сред които и България, настояват за пропорционално разпределение на препаратите. Австрия, България, Латвия, Словения и Чехия изпратиха писмо до председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет с настояване разпределението на ваксините да съответства на броя на населението. По-късно към тях се присъедини Хърватия.

Пет от тези шест държави са в долната половина на класацията по ваксиниране в Европа: с между 5 и 10 поставени дози ваксини на 100 души население, а България дори още не е достигнала 5 дози.

Еврокомисията отговори, че още в началото е препоръчала пропорционален подход. Някои страни-членки обаче са заложили на част от препаратите, без да използват докрай квотите си за други. 

Снимка: btvnovinite.bg

Пропуски при поръчките признава днес лично зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс: „Вярно е, че бяха допуснати грешки при поръчките на ваксини - както от страна на Брюксел, така и на страните членки“.

Българският премиер Бойко Борисов заяви, че иска гаранции за разпределението на ваксините от Европейската агенция по лекарствата и от Европейската комисия.

„Считам, че пропорционално разпределение на ваксините на глава от населението е най-справедливият начин. И сега да не се опитват да ни прехвърлят вина“, обясни Борисов. 

Снимка: btvnovinite.bg

Бившият външен министър и настоящ депутат от БСП Кристиан Вигенин се обърна към премиера чрез „Фейсбук“: „Още имате шанс да спасите стотици човешки животи. Покажете решителност и достойнство и започнете веднага доставки на руска и китайска ваксина“. 

Още вчера ЕК припомни, че е препоръчала именно пропорционално разпределение на одобрените ваксини, но страните членки са предпочели гъвкав подход. Така, например, България е поръчала различен процент от количествата, които ѝ се полагат за различните ваксини. 

Данните към края на януари показват, че най-голям процент от полагащото ни се сме поръчали от ваксините на „Санофи“ и на „АстраЗенека“. Като проучванията за ваксината на Санофи временно спряха и ако бъде одобрена ще е чак в края на годината. 

Критериите за разпределяне се очертават като горещата тема на следващата среща на евролидерите на 25 и 26 март в Брюксел.