Броят на жертвите след земетресението в Турция и Сирия продължава да расте и вече надвишава 40 000 души. На места обаче издирванията на оцелеели започват да приключват, като екипите насочват основни усилия към разчистване на останките от срутените сгради.

Над 2 200 000 души напускат засегнатите от земетресението градове заради напукани или полусрутени жилищни сгради, които вече са негодни за живеене. В Османие хората дори се евакуират сами.

Като след война - така изглежда Османие дни след труса. Сред пейзажа от полусрутените сгради е Мехмед. Продава портокали, но не спира да говори за преживения ужас, от който се спасява по чудо.

“Бях вкъщи по време на земетресението. Беше през нощта, бяхме изненадани. Имаше силен трус. Не можехме да намерим правилната врата. Няма много щети по моята къща, защото е едноетажна, но беше много страшно”, разказа той пред bTV.

Днес се чуди как ще се живее в града.

“Има много повредени сгради. Някои са на път да рухнат. Сериозно е положението и в центъра. Няма какво да се направи”, коментира мъжът.

Хората в напуканите сгради започнаха сами да изнасят вещите си, за да се евакуират. Сред тях е и Шерифе. Срещаме я на улицата до част от семейното имущество. Блокът ѝ е негоден за живот, затова напуска дома си заедно с цялото семейство.

"Не знам къде ще живеем. Събрахме си вещите. Изнасяме се. Гледаме да ходим по селата, но всеки ще живее, където намери, всеки ще живее, където и да е, само не и тук. Сега спасяваме каквото можем", споделя жената.

Семейството оцелява и днес е заедно, а Шерифе признава, че от стреса не помни момента на труса.

„Чудо е, че не липсва някой и всички сме здрави. Добре, че ни хвана вкъщи. Оцеляхме от земетресението благодарение на Бога“, казва жената.

Магазините в града не работят, а големите търговски обекти също освобождават помещенията. На този етап дейности по напуканите сгради все още няма.