Все по-трудно се намират думи, за да се опише какво представляват градовете, засегнати от трусовете. Въпреки студа и изтичащото време от понеделник насам се откриват още оцелели, защото надеждата да бъде спасен още един живот не умира. От Антакия предават специалните пратеници на bTV Гергана Венкова и Явор Владимиров.

За последните 24 часа са спасени 60 души от рухнали сгради, съобщи турският вицепрезидент Фаут Октай. В Антакия под рухналите стени все още се чуват стонове.

След повече от 140 часа спасителите чуват гласа на жена, която казва, че с нея има още двама души. Те не се отказват и с термокамери и апарати за прецизно долавяне на звуци търсят затрупаните живи. Участват и спасители от Китай. Включи се също така техника, която им позволява да влязат по-навътре в сградата. 

В Адана спасителните дейности продължават и през нощта. Нусрет и семейството му обаче се съмняват, че отново ще видят 40-годишната Седа. Преди повече от 100 часа тя се връща за палтата на децата, но втори мощен трус събаря блока.

„Мъжът ѝ е полицай. Той я е чакал отпред с трите деца. Вижда се тялото ѝ, чакаме да разместят колоните, за да си я вземем“, каза Нусрет Топалооглу,  братовчед на Седа.

Доброволци не спират да подкрепят чакащите роднини. Оцелелите от квартала сега са на лагер, който е изграден, където доскоро е бил пазарът.

„Не знаем какво да правим. Да стоим ли тук, да търсим ли друго. Занапред не знаем, ще ни проверяват къщите, ще се върнем ли? Каквото Господ каже“, сподели Гюлен.

Сега Гюлен и семейството й делят огъня и една палатка със съседите. Казват, че не им е останало нищо. Колко още нощи ще останат на палатка, хората не знаят.

От една от сградите са извадени 39 тела. Други не се издирват. Затова наред са багерите. Повечето от сградите в засегнатите райони, които не са рухнали в люлеещата се земя, ще бъдат съборени, защото животът вече е невъзможен.

Хората напускат засегнатите места и не е ясно дали някога ще се върнат. Броят на тези без дом е повече от един милион души. ООН очаква те да станат 5 милиона.