Вторичните трусове в Газиантеп плашат хората и градът е опустял. Именно тези по-малки по магнитуд земетресения могат да доведат до срутване на вече напукани сгради. Спасителите са в битка с времето в търсене на оцелели. Специалният екип на bTV в града видя трагедията отблизо.
В Газиантеп обикновено живеят 2 милиона души. Издирвателните операции не спират, след като хиляди загубиха живота си под отломките. Имаше и лъч надежда – много деца и бебета бяха спасени от безпощадната хватка на руините на паднали след мощните трусове сгради.
Разпилени играчки и изгубени в руините съдби. Чакащи да разберат какво се е случило с приятели и близки бродят из отломките, за да опитат да открият и малкото останала искра за живот. Такава е картината в Газиантеп след разрушителното земетресение.
Севал търси приятелката си и децата ѝ.
„В този десететажен блок живееха мои близки. За щастие оцеляха. Но ето там, в това, което е останало от съседния блок, под бетона все още лежат мои приятели, които чакат да бъдат извадени“, казва Севал от Газиантеп.
Освен да търсят оцелели, власти и доброволци правят всичко възможно, за да предпазят и живите.
Местните власти са изключително взискателни в опита си да предпазят хората, които се намират по улиците и тротоарите на Газиантеп в този момент. Причината е проста – видео от първия ден след земетресението обиколи буквално за часове социалните мрежи. То показва как при вторичен трус сграда се срива буквално, докато под нея има спасители местни жители.
Местните хора разказват обаче, че на приземния етаж на сграда преди земетресението е имало магазин за килими. А собствениците на магазина са решили да отрежат част от подпорните колони, за да направят по-голямо пространство за стоката, която продават.
Край останките на разрушените жилищни сгради обаче има не само доброволци. Полицията вече арестува и мародерите, търсещи пари и ценности в отломките.
А на съседния паркинг, Хатидже и синът ѝ живеят в колата си вече трето денонощие.
„В блока ни няма никого, а нас ни е страх. Всичко си имаме, магазинът е там, а ето там е чайникът“, казва Хатидже.
Само в Газиантеп загиналите при земетресението вече са близо 600, а извадените от разрушенията и спасени човешки животи почти 6000. Голямата част от пострадалите минават оттам – спешното отделение на местната университетска болница.
„В първите минути и часове след заметресението тук настана истински хаос – започнаха да идват сами или носят хиляди хора, извадени изпод разрушенията. Хора скачали от прозорците на жилищните сгради, както и катастрофирали с автомобилите си – заради труса или преживения шок. След това обаче нашите опитни медици и парамедици започнаха да контролират ситуацията“, каза д-р Фуркан Топалоглу, Университетска болница на Газиантеп.
До този момент само през това спешно отделение са преминали между 5 и 6 хиляди души.