От десетилетия експертите се борят с маларията посредством инсектициди, мрежи за легла и различни медикаменти, докато най-накрая група учени не достигнаха до революционно откритие, което може завинаги да победи смъртоносната, пренасяна от комари болест: - миризмата на човешки крака.
Агенция АП цитира лабораторно изследване, което е установило, че маларийните комари, са по-силно привлечени от човешката миризма на мръсни чорапи, от колкото тези, които не носят вируса. Нещо повече, насекомите, носители на болестта, били три пъти по-силно привлечени от смърдящите чорапи.
Откритието може да се окаже ключът в създаването на капани, които да улавят само комарите, носители на малария, твърдят учените.
Специалистите в борбата с маларията знаят от години, че комарите са привлечени от човешки миризми, но досега винаги е оставало неясно, дали факта, че са носители на тропическата болест, ги прави по-силно привлечени към хората. Заразените комари представляват един процент от общата популация на насекомото по света.
Използването на капан, насочен само към маларийните комари може да помогне за намаляване на резистентността на насекомите към инсектицидите, използвани за тяхното премахване, а и самите насекоми трудно ще могат да избегнат клопка, основана на обонянието им, смятат учените от Лондонския институт за хигиена и тропически болести (London School of Hygiene and Tropical Medicine.)