Тъй като украинските градове са бомбардирани почти всяка нощ от Русия, идеята за провеждане на избори тук може да изглежда фантастична. Но по улиците и офисите на столицата Киев отново се обсъжда перспективата страната да отиде на избори, пише "Би Би Си".

Слуховете за изборите идват и изчезват през трите дълги години на пълномащабната война на Русия.

Всеки път, когато са били отхвърляни от правителството, опозицията и обществеността, на първо място трябва да бъде аргументът за единството на усилията срещу руския нашественик.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Президентските избори, предвидени за 2024 г., бяха прекратени в съответствие с военното положение, което беше въведено в Украйна след пълномащабното нахлуване на Русия две години по-рано. Но това не попречи на Кремъл да твърди, че президентът Володимир Зеленски е нелегитимен лидер и да поиска нови избори като условие за споразумение за прекратяване на огъня – тема, която беше повторена от президента Тръмп.

Сега има нова вълна от спекулации, че Зеленски обмисля темата отново, докато преговорите за прекратяване на огъня продължават, а някои източници, говорещи с "Би Би Си", предполагат, че има причини да се смята, че изборите може да се проведат по-късно тази година.

Потенциалният най-близък съперник на президента, Валерий Залужний, бивш главнокомандващ на украинската армия, почувства необходимостта да отрече слуховете за намеренията си.

„Моят отговор на това не се е променил“, каза той пред агенция РБК-Украйна. "Докато войната продължава, всички трябва да работим за спасяването на страната, а не да мислим за избори. Не коментирам никакви слухове."

Фактът, че срамежливият към публичност Залужний, в момента посланик на Украйна в Лондон, почувства необходимостта да излезе с изявление, беше поразителен сам по себе си.

Ръководителят на украинската Централна избирателна комисия Олег Диденко също избра да говори публично за спекулациите. Той каза пред новинарския уебсайт на Украинска правда, че законът ще трябва да бъде променен, преди да се проведат каквито и да е избори. Той каза, че настоящите правила гласят, че парламентарните избори трябва да се проведат 60 дни след отмяната на военното положение и 90 дни за президентските избори.

Но ще е необходимо повече време поради войната и това ще изисква правни промени.

Вестник Economist твърди, че Зеленски е провел среща миналата седмица, за да обсъди избори и е инструктирал персонала да се подготви за гласуване, след като Съединените щати са принудили Русия да приеме прекратяване на огъня, потенциално още на Великден. Тази информация беше отречена от няколко правителствени източника.

„Там има фалшива информация“, каза президентски източник пред BBC News Ukrainian. „Такава среща не е имало и такова указание не е имало."

Правителственият източник каза, че основният фокус е постигането на мир и че има малка надежда войната да приключи до Великден.

И така, изправени пред толкова много публични отричания, защо някои все още смятат, че изборите може да са наближаващи?

Първо, някои източници отбелязват, че подкрепата за Зеленски в социологическите проучвания се е увеличила, след като той беше нападнат от Доналд Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс в Белия дом.

Проучване на Киевския международен институт по социология (KIIS) през март показва, че броят на украинците, които се доверяват на Зеленски, е нараснал с няколко пункта спрямо предходния месец - 69%.

Дипломатите казват, че президентът може да си помисли, че сега е най-добрият му шанс да спечели втори мандат, вместо да чака, докато се появят политически разделения след войната.

Второ, със спечелването на втори мандат Зеленски ще изобличи блъфа на Русия и ще засили позициите си във всички дългосрочни мирни преговори. Само миналата седмица президентът Владимир Путин каза, че ООН трябва да поеме Украйна и да организира "демократични президентски избори". Неговото предположение – може би погрешно – е, че Зеленски ще бъде сменен.

Трето, военното положение трябва да бъде подновено с гласуване в парламента в началото на май. Зеленски може да използва този график, за да обяви, че военното положение ще отпадне с изборите, които ще се проведат по-късно през лятото.

Четвърто, американците са убедени, че идват избори. Стив Уиткоф, специалният пратеник на президента Тръмп, каза пред подкаста Tucker Carlson на 21 март: „Те се съгласиха. Ще има избори в Украйна.“

Зеленски би могъл да използва този натиск от САЩ – повтаряйки руските разкази – като претекст, казвайки на избирателите, че няма друг избор, освен да проведе избори.

Пето, някои украински източници смятат, че логистичните пречки пред изборите могат да бъдат преодолени.

Милиони граждани са разселени в чужбина, на фронтовата линия и в окупирани територии. Според някои отговорът на това е да се позволи на хората да гласуват с помощта на приложение за смарт телефони, наречено Diia. То съдържа основните документи на хората като паспорт, лична карта и шофьорска книжка.

Някои твърдят, че използването на Diia би позволило на хората да гласуват бързо, евтино и безопасно, без да се налага да пътуват до избирателна кабина в чужбина или в окопите. Те посочват, че украинците са го използвали успешно, за да гласуват на конкурса за песен на Евровизия. Те също така отбелязват, че президентът Зеленски е дал на всеки украинец почти £20 като зимна надбавка миналия декември, като много от тях са се регистрирали за нея, използвайки Diia.

Но остават много аргументи против изборите.

Използването на Diia ще изисква ново законодателство, което трябва да се бори да премине през парламента. Diia може да е уязвима на кибератаки и технически повреди. Западните правителства може да не го смятат за надежден; Русия със сигурност не би.

Дори ако се използва Diia, идентифицирането на това кой може да гласува пак ще отнеме време с непълни и неактуални регистри.

Премахването на военното положение по време на временно прекратяване на огъня може да създаде неочаквани последици – включително бягството на стотици хиляди войници от фронтовата линия – точно когато Русия подготвяше контраатака. Русия може да удари опашки от избиратели в избирателните секции.

Всякакви избори, колкото и бързо да се проведат, биха позволили единството от военно време да бъде заменено от политически спорове. Едни избори биха позволили на Русия да разгърне цифрова и друга пропаганда, за да се опита да оформи резултата.

Провеждането на избори може също да се разглежда като приемане на руските аргументи, че ръководството на Володимир Зеленски е нелегитимно поради прекъснатите избори миналата година.

Може би най-силният аргумент против изборите е, че самите украинци не ги искат. Същата мартенска анкета на KIIS установи, че около 78% от хората са против провеждането на избори дори след пълното уреждане на войната.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK