Остава една година до Олимпийските игри, а Париж е на финалната права на историческо почистване, което ще върне плувци и гмуркачи в Сена.

Забранено преди век заради мръсната вода, градското плуване ще се превърне в най-забележителното наследство на Игрите благодарение на проекта за регенерация на стойност 1,4 милиарда евро, съобщи Би Би Си.

В Сена, в центъра на Париж, не само ще се проведат три олимпийски състезания - триатлон, маратонско плуване и паратриатлон, но до 2025 г. от кея ще има достъп до три открити плувни зони.

„Когато хората видят спортисти, които плуват в Сена, без да има риск за здравето им, те ще бъдат спокойни и ще последват примера им“, прогнозира Пиер Рабадан, заместник-кмет на Париж, отговарящ за организацията на олимпийските игри. „Това е нашият принос за бъдещето“, добави той.

Подобно на много други западни градове, качеството на реката в Париж се влоши драстично заради промишлените отпадни води и санитарните изисквания на нарастващото население.

През 1923 г. властите забраняват плуването, въпреки че ежегодното коледно състезание по преплуване на реката се запазва до Втората световна война.

Снимка: Getty Images

Един от основните проблеми е отводнителна инфраструктура от XIX в., която обединява използваната вода от кухните и баните с отпадните води от тоалетните. В нормални условия те преминават през комплекс от тунели под улиците към пречиствателни центрове в покрайнините на града. При проливни дъждове обаче системата се пренасища и излишъкът трябва да се оттича в Сена. Подобренията през последните 20 години вече са довели до рязко намаляване на фекалните бактерии, попадащи в реката.

Решението е да се построи огромен подземен резервоар, който да служи за съхранение на оттока при проливни дъждове. Строителната площадка може да се види до гара Аустерлиц и пред болницата Питие-Салпетриер, където принцеса Даяна умира след автомобилната си катастрофа през 1997 г.

Снимка: Getty Images

На пръв поглед изглежда като обикновена строителна работа. Но отдолу има огромно цилиндрично пространство с дълбочина 34 м и ширина 50 м - достатъчно, за да побере водата от 20 олимпийски плувни басейна. Машини копаят в дълбините, а багер с дълга телескопична ръка се спуска от повърхността, за да отстрани пръстта.

Мегабасейнът ще бъде пуснат в експлоатация до началото на Игрите през следващата година, които започват в края на юли.

Реката няма да играе роял само на спортен басейн, но по нея ще бъде извършена и церемонията по откриването на Игрите. Флотилия от 160 лодки ще пренесе 10 000 спортисти по 6-километровата отсечка до Айфеловата кула.

Риболовът в Сена обаче няма да бъде разрешен.