„Signal“ и Доналд Тръмп: Най-бързият достъп до президента

Как приложението за съобщения повдигна въпроса за националната сигурност на САЩ?

Снимка: Ройтерс

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  13:02 ч. 27.03.2025 г.

Приложението „Signal“ стана обект на масови коментари след като на 26 март списанието „The Atlantic“ публикува информация от таен групов чат в приложението между служители на администрацията на Доналд Тръмп.

На 11 март в чат, наречен „Houthi PC Small Group“, случайно е бил добавен главният редактор на списанието Джефри Голдбърг. В публикуваната информация от медията става ясно, че в групата е обсъждана предстоящата атака на САЩ срещу хутите в Йемен.

Добавянето на журналист в него поставя под съмнение решението на администрацията на Тръмп да обсъждат чувствителна информация за военно планиране в приложението.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според правителствените правила то не е разрешено за такъв тип информация, а участници в чата са били част от най-високопоставените служители по националната сигурност на САЩ. Допълнително притеснение е пълната липса на осведоменост, че в групата случайно е включен и журналист.

„Signal“ е безплатно приложение за криптирани от край до край съобщения, пуснато в употреба на 29 юли 2014 г. В него могат да се изпращат текстови и гласови съобщения, снимки, видеоклипове и други файлове.

Регистрацията става чрез мобилен номер, а изчислените месечни потребители са между 40 и 70 милиона, което е значително по-малък брой сравнено с други платформи за съобщения като „WhatsApp” и “Messenger“, чиито клиенти са в милиарди и чиито съобщения също са криптирани.

Според собствениците на „Signal“, приложението събира много по-малко информация от своите потребители и също така не съхранява имена, профилни снимки или групи, в които потребителите участват.  Приложението е собственост на „Signal Foundation“, която не разчита на дарения, а не на рекламни приходи.

Според експерта Каро Робсън, работила в администрацията на САЩ, използването на подобно приложение е „много, много необичайно“ за високопоставени служители. Според нея „обикновено бихте използвали много сигурна правителствена система, която се управлява и притежава от правителството, използвайки много високи нива на криптиране“.

За обсъждане на чувствителна информация, досега използваната от правителството на САЩ система е „Scif“. Това е система от затворен тип, в която не се допускат лични устройства, а за да се получи достъп до нея човек трябва да се намира в определена стая или сграда.

Междувременно от администрацията на Тръмп положиха усилия да дискредитират докладите на „The Atlantic”, като според тях никакъв класифициран материал не е бил споделян в „Signal“.

Министъра на отбраната Пийт Хегсет отрече написаното в чата да съдържа чувствителна информация, като каза на репортери, че ролята му е била да предоставя „общи актуализации в реално време“, в които „няма единици, няма местоположения, няма маршрути, няма траектории на полети, няма източници, няма методи, няма класифицирана информация“. 

По темата работи стажантът Яна Тодорва.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK