Учените закъсняха с разпознаването на въздушното разпространение на COVID-19. Сега някои от тях се опитват да предвидят разпространението на птичия грип.

В началото на февруари 2020 г. Китай постави под карантина над 50 милиона души, за да ограничи разпространението на новия коронавирус, пише Ню Йорк Таймс. По това време никой не знаеше точно как се предава вирусът, но Лидия Моравска, експерт по качеството на въздуха в Технологичния университет в Куинсланд, Австралия, не харесва уликите, които беше открила.

Изглежда, че коронавирусът се разпространява по въздуха чрез малки капчици, издишани от заразените. Ако това беше вярно, тогава стандартните мерки като дезинфекция на повърхности и спазване на дистанция от няколко метра нямаше да бъдат достатъчни, за да се избегне заразяване.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Д-р Моравска и нейният колега Джунджи Цао от Китайската академия на науките в Пекин пишат спешно предупреждение. В него казват, че игнорирането на въздушното разпространение на вируса ще доведе до много повече инфекции. Но когато изпращат статията си до медицински списания, тя е отхвърлена многократно.

„Никой не искаше да слуша“, спомня си д-р Моравска.

Отнема повече от две години на Световната здравна организация, за да признае официално, че COVID-19 се разпространява по въздуха. Сега, пет години след като д-р Моравска започна да бие тревога, учените обръщат повече внимание на това как и други болести могат да се разпространяват по въздуха. На върха на техния списък е птичият грип.

Миналата година Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) в САЩ регистрираха 66 души, заразени с щам на птичия грип, наречен H5N1. Някои от тях вероятно са се заразили при контакт с инфектирани птици. През март Министерството на земеделието откри, че крави също са заразени с H5N1 и че животните могат да предават вируса на хората – вероятно чрез капчици, разпръснати от доилни машини.

Ако птичият грип придобие способността да се разпространява от човек на човек, той може да предизвика следващата пандемия. Затова някои експерти по грип следят внимателно за мутации, които могат да направят вируса въздушно предаван – носен в малки капчици във въздуха в болници, ресторанти и други обществени места, където следващите му жертви могат да го вдишат.

„Много е важно да имаме тези доказателства предварително, за да не се окажем в същата ситуация като при COVID-19, когато всички трескаво се опитваха да разберат как се предава вирусът“, каза Кристен К. Коулман, експерт по инфекциозни заболявания в Университета на Мериленд.

Как се разпространява грипът?

Снимка: iStock

Учените спорят за начина, по който се разпространяват грипните вируси, от повече от век. През 1918 г. щам на грипа, наречен H1N1, обхвана света и уби над 50 милиона души. Някои американски градове го третираха като въздушно заболяване, изисквайки носене на маски и проветряване на училищата. Но много здравни експерти останаха убедени, че грипът се разпространява главно чрез пряк контакт – например чрез докосване на замърсена дръжка на врата или при кихане и кашляне върху други хора.

H5N1 за първи път беше открит през 1996 г. в диви птици в Китай. Вирусът заразяваше храносмилателния им тракт и се разпространяваше чрез изпражненията. През годините той засегна милиони пилета и други селскостопански птици. Стотици хора също се разболяха, най-вече след контакт с болни животни.

Пациентите развиваха инфекции в белите дробове, които често завършваха фатално. Но вирусът не се предаваше лесно от човек на човек.

Заплахата от преминаване на H5N1 в човешката популация накара учените да изследват внимателно как се разпространяват грипните вируси. В един експеримент вирусологът Сандер Херфст от университета "Еразъм" в Ротердам и неговите колеги тестваха дали H5N1 може да се предава между порове, поставени в клетки на разстояние 10 см една от друга.

„Животните не могат да се докоснат, не могат да се оближат“, каза д-р Херфст. „Така че единственият начин за предаване е по въздуха.“

Когато учените впръскали вируса H5N1 в носовете на поровете, те развили белодробни инфекции. Но не предали вируса на здравите порове в съседните клетки.

Въпреки това, няколко мутации направили H5N1 въздушно предаван. Генетично модифицирани вируси с тези мутации се разпространявали от една клетка в друга в три от четири опита, разболявайки здравите животни.

Снимка: iStock

Когато учените споделили тези резултати през 2012 г., се разрази ожесточен дебат дали изкуственото създаване на потенциално опасни вируси е етично. Въпреки това, други учени продължиха да изследват как тези мутации позволяват на грипа да се разпространява по въздуха.

Някои проучвания предполагат, че вирусите стават по-стабилни, което им позволява да оцелеят по-дълго във въздуха. Когато друго животно вдиша заразена капчица, определени мутации позволяват на вируса да се прикрепи към клетките в горните дихателни пътища. Други мутации може би му позволяват да се размножава в по-хладната температура на тези пътища, създавайки нови вируси, които могат да бъдат издишани.

Ще се превърне ли птичият грип в пандемия?

Докато учените продължават да проучват разпространението на грипа, птичият грип заразява все повече животни в САЩ. Дори котки са потърпевши, вероятно от пиене на сурово мляко или ядене на сурова храна за домашни любимци.

Някои експерти се притесняват, че H5N1 придобива мутации, които му позволяват да стане въздушно предаван. Вирус, изолиран от работник във ферма в Тексас, имал мутация, която може да ускори размножаването му в дихателните пътища. Когато учените пръскали заразени капчици върху порове, 30% от тях се заразили.

„Лаборатории в САЩ и по целия свят наблюдават дали вирусът се приближава към нещо, което може да бъде много опасно за хората“, каза д-р Херфст.

Невъзможно е да се предскаже кога – или дали – птичият грип ще развие допълнителни мутации, необходими за лесно разпространение между хората. Но с толкова много заразени животни и хора, вероятността за въздушна еволюция на вируса расте.

„Шокиращо е, че оставяме природата да проведе този експеримент“, каза д-р Сийма Лакдавала, вирусолог от университета "Емори".

Автор: Елизабета Цветкова, стажант-репортер

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK