Ще оцелее ли германското правителство? Вътрешният министър и лидер на баварския Християнсоциален съюз Хорст Зеехофер обяви, че ще подаде оставка, но все пак склони да преговаря още веднъж с канцлера Ангела Меркел.
Преговорите продължават и в този час.
До оставките се стигна след триседмичен ожесточен спор между Хорст Зеехофер и германския канцлер Ангела Меркел. Двамата спорят за това, как да се реши бежанският проблем в Германия. Зеехофер предлага бежанците да бъдат връщани още на границата, докато Меркел работи за общоевропейско решение.
„Казах, че ще предложа оставките си и от двата поста, но ще изтегля това предложение за следващите три дни, за да преговаряме още веднъж с Ангела Меркел”, обясни Зеехофер.
В същото време канцлерът Меркел обяви, че е готова да направи компромис, за да се сближат отново позициите на двете коалиционни партии. Готовност за компромиси показаха и в Мюнхен.
„Има много възможности за това, някои от тях сме предложили, за да се постигне решение. Едно е ясно – стабилността на правителството не се поставя под въпрос от нас”, каза Маркус Сьодер, премиер на провинция Бавария.
Ако двете партии все пак не успеят да се споразумеят, може да се стигне до излизане на баварския Хриситянсоциален съюз от управляващата коалиция, което би означавало краят ѝ и предсрочни избори.
Ето и останалите различия в германската коалиция:
От години те са партньори и са в едно политическо семейство – на консерваторите в Германия.
Ангела Меркел представлява по-голямата партия на християндемократите, а Хорст Зеехофер от 10 години е председател на по-малката – в Бавария.
Темата „Миграция” е основният конфликт между двамата политици.
През 2015 г. Меркел каза на бежанците: „Добре дошли!”, а Зеехофер определи решението ѝ като „голяма грешка”.
Баварецът критикува Меркел открито и иска по-твърд курс към бежанците. Успя да наложи горна граница за прием – до 200 хиляди мигранти на година.
В новия кабинет на Меркел Зеехофер стана вътрешен министър и ресорен по темата „Бежанци”. Негово са и думите: „Ислямът не принадлежи към Германия”.
Изготви план от 63 точки, като само една от тях отново скара двамата политици.
Зеехофер иска по-бързи вътрешни процедури и връщане на мигрантите още на границата. Меркел пък е пък за общоевропейско решение.
Днес другият парньор в „Голямата коалиция” – социалдемократите също поставиха ултиматум – спорът да бъде решен до кризисната среща на трите партии късно тази вечер.
В Германия подобен разрив между двете консервативни партии е имало само веднъж – преди 40 години, и то за кратко.