Личните данни на висшите съветници по сигурността на американския президент Доналд Тръмп могат да бъдат достъпни онлайн, съобщи германското списание „Шпигел“, предава БГНЕС.
Номерата на мобилните телефони, имейл адресите и в някои случаи паролите, използвани от съветника по националната сигурност Майк Уолц, министъра на отбраната Пийт Хегсет и директора на националното разузнаване Тулси Габард, могат да бъдат открити чрез комерсиални услуги за търсене на данни и хакнати данни, съобщи изданието. Във всички случаи не е ясно колко актуални са данните.
Администрацията на Тръмп е изправена пред призиви за оставка на висши служители на фона на двупартийни критики след смущаващите разкрития на 24 март. Чат групата, в която са участвали вицепрезидентът Джей Ди Ванс, Хегсет, държавният секретар Марко Рубио и други, е обсъждала деликатни планове за нанасяне на удари по цели на хутите в Йемен чрез приложението Signal, което потенциално е застрашавало сигурността на американските военнослужещи, участващи в операцията. В чат групата случайно е бил добавен и журналист, който направи съдържанието ѝ публично достояние.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Тръмп подкрепи Хегсет, като заяви: „Той няма нищо общо с това“ и нарече скандала „лов на вещици“.
Телефонните номера и имейл адресите - предимно актуални - в някои случаи са били използвани за профили в Instagram и LinkedIn, услугата за съхранение в облак Dropbox и приложения, които проследяват местоположението на потребителя.
„Шпигел“ съобщи, че е било „особено лесно“ да се открият мобилният номер и имейл адресът на Хегсет, като се използва търговски доставчик на информация за контакт. Установено е, че имейл адресът, а в някои случаи дори и свързаната с него парола, могат да бъдат открити в повече от 20 случая на изтичане на данни.
Мобилният номер води до акаунт в WhatsApp, който Хегсет изглежда е изтрил съвсем наскоро.
Съобщава се, че номерата на Габард и Уолц са били свързани с акаунти в услугите за съобщения WhatsApp и Signal. Германското издание заяви, че това ги е изложило на риск от инсталиране на шпионски софтуер на устройствата им.
Според изданието дори е възможно чуждестранни агенти да са шпионирали по време на неотдавнашния групов чат в Signal, посветен на свръхсекретните планове на САЩ за въздушни удари по йеменските бунтовници хути на 15 март.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK