Германия иска да увеличи значително производствения си капацитет за боеприпаси и военно оборудване, за да отговори на предизвикателствата пред сигурността, породени от руската инвазия в Украйна, заяви германският канцлер Олаф Шолц, цитиран от „Франс прес“.

"Правителството обсъжда с отбранителната индустрия истинска промяна на курса - към бързи, планируеми и ефективни покупки на военно оборудване за Бундесвера и други европейски армии", каза Олаф Шолц пред Бундестага - долната камара на германския парламент.

Целта е в Германия да се създаде индустриална база, която допринася за гарантирането на мира и свободата в Европа.

„Нуждаем се от непрекъснато производство на основни оръжия, оборудване и боеприпаси. Това изисква дългосрочни договори и капиталовложения за развитие на производствените възможности“, каза Шолц.

Европейските лидери обещаха на украинския президент Володимир Зеленски да ускорят доставките на оръжия и боеприпаси, пише БТА.

Украинските сили изразходват количества боеприпаси, значително надхвърлящи производството на страните членки на НАТО, които спешно трябва да увеличат капацитета си, предупреди наскоро генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг.

От края на Втората световна война до началото на руската инвазия в Украйна Германия изграждаше своята стратегия върху отказ от военна намеса и доставки на оръжия за страни във война.

Три дни след началото на инвазията на Москва в Украйна през февруари 2022 г. Олаф Шолц наруши няколко табута, като обяви фонд на стойност 100 млрд. евро, предназначен за модернизиране на германската армия.

През изминалата година Германия също така достави на Киев оръжия, вариращи от ракетни установки до бронирани машини и бойни танкове "Леопард" германско производство.

„Зная, че този вид подкрепа, нашите доставки на оръжие за Украйна, е необичайна за нашата страна. Ето защо разбирам всички граждани, които не приветстват това. Мога да ви уверя, че правителството, което ръководя, никога не взема лекомислени решения относно доставките на оръжия“, заяви Шолц.и добави, че Украйна трябва да бъде подкрепена, за да бъдат защитени редът и мирът в Европа, като същевременно се гарантира, че НАТО няма да стане воюваща страна.