Временният „Грекзит” може би ще е добър вариант. Това обяви германският финансов министър Волфганг Шойбле. Той все пак ще подаде искане до германския парламент за възобновяване на преговорите за трети спасителен заем на Гърция.
Шойбле определи приетите реформи от гръцкото правителство като важна, но и същевременно недостатъчна крачка.
Германия не иска да налага каквото и да било на Гърция – това, към което тя се стреми, е да й помогне „все някога сама да постигне стандарта на живот, който иска да има”, обясни финансовият министър, като добави, че това изисква реформи, които да превърнат Гърция в конкурентноспособна държава.
Междувременно ръководителят на Европейския механизъм за стабилност -Клаус Реглинг, коментира пред немска телевизия, че без третия спасителен пакет, гръцката банкова система ще се срине, което неминуемо ще даде отражение върху стабилността на финансовия пазар в Европа.
Той подчерта още веднъж степента на важност на тази част от спасителния пакет за Гърция, отнасяща се до рекапитализацията и преструктурирането на гръцките банки.
За разлика от кризата преди пет години, сега не съществува опасност от домино ефект, тъй като останалите засегнати тогава държави – Испания, Португалия и Ирландия „са си написали домашните” и отчитат най-високия процент на икономически растеж, добави Реглинг.
Ако третият спасителен пакет бъде отпуснат, то Европейският механизъм за стабилност ще отпусне по-голямата част от заема към Гърция – около 50 млрд. евро. Останалата част ще дойде от Международния валутен фонд и приватизацията на държавни предприятия.