Без напредък по въпроса за гръцкия дълг приключиха разговорите между финансовите министри на Германия и южната ни съседка, съобщават световните агенции.
Волфганг Шойбле призова Гърция да се съобразява с предишните споразумения за преодоляване на дълговата криза. Според ръководителя на финансовото министерство в Берлин, двамата с Янис Варуфакис "са единодушни, че проблемът с опрощаването на дълга не е от значение в момента".
Шойбле призова Атина да възобнови преговорите си с "тройката" кредитори - Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд.
"Ние бяхме единодушни в това, че не сме единодушни", каза Шойбле.
Той отново предложи помощ на Атина в укрепването на данъчната й система и посочи, че някои от мерките, обявени от новото правителство, са в правилната посока - данъчното облагане на богатите и борбата с корупцията.
Имаме нужда от вас!
"Ние се нуждаем от Германия на наша страна", каза Варуфакис, говорейки за необходимостта от рефинансиране, а не опрощаване на гръцкия дълг.
Той обясни, че новото гръцко правителство е партньор на Германия и Европа в борбата с корупцията и укриването на данъци, но подчерта, че страната му разчита на "техническата, морална и финансова подкрепа" на ЕС.
Варуфакис увери още, че новото правителство има за задача да гарантира, че гражданите на Гърция "отново ще живеят достойно". По този повод, министърът отново увери: „Гърция ще направи всичко, за да избегне какъвто и да било дефолт”.
Контекст
Германия е европейската страна с най-голям принос с петгодишната спасителна програма за Гърция и продължава твърдо да настоява за строга бюджетна дисциплина.
Тази политика обаче доведе до силно намаляване на доходите на гърците, рекордна безработица и икономическа депресия – и доведе на власт СИРИЗА, която обеща край на ограниченията.
Вчера Европейската централна банка (ЕЦБ) засили натиска върху гръцката банкова система, заради което изнервените инвеститори се отдръпнаха от гръцките акции.
В следобедните часове на днешния ден банков източник заяви, че ЕЦБ е готова да отпусне спешни кредити до 60 милиарда евро на гръцките банки, след като при вчерашния отказ е била запазена процедурата за предоставянето на парите.