Втора тръба на газопровода „Турски поток”, която да захранва Европа, ще се строи само при твърда гаранция от ЕС, като Русия е готова да обсъжда маршрута на трасето. Това обяви на пресконференция в Москва руският външен министър Сергей Лавров.
„В момента се строи само първата тръба, която е предназначена за потребителите в Турция. Втора може да се изгражда само ако получим железобетонни гаранции от Европейската комисия, че няма да ни извъртят същия номер като този с „Южен поток”, по отношение на България. Тя сега отново е готова да обсъжда вариант, при който да приеме на своя територия втората тръба на „Турски поток”, обясни Лавров.
Той визира решението на президента Владимир Путин да се откаже от „Южен поток” през 2014 г., след като ЕК поиска проектът да съответства на европейските разпоредби. У нас газопроводът преди това предизвика сериозен вътрешнополитически скандал, след като стана ясно, че БСП се опитва да прокара законови промени, с които голяма част от тръбата да е извън законодателството на общността.
Отново по газовата тема Лавров днес заяви, че САЩ „не издържат на честната конкуренция на Русия” и именно поради тази причина притискат политически европейските страни да строят съоръжения за получаване на втечнен газ, който, по думите му, ще е по-скъп.
Македония е тръгнала към НАТО
Преговорите между Македония и Гърция за названието на бившата югорепублика са се активизирали, защото САЩ са решили, че тя трябва да влезе в НАТО, смята руският външен министър.
След близо 30 години буксуване, тежкият въпрос за името „Македония” изглежда по-близо до решаване. Атина не би допуснала влизането на Скопие в ЕС и НАТО без окончателно решение на спора.
„Съвсем не става дума за това, че се отчитат близките специфични черти на два народа, а всъщност причината е, че едната от тези страни обезателно трябва да бъде направена член на НАТО”, заяви Лавров. Според него Македония ще направи отстъпки, за да стане част от Алианса – позиция, която и в Македония се тиражира от по-близката до Москва опозиционна ВМРО-ДПМНЕ и гравитиращите около нея медии, които твърдят, че сегашното правителство предава интересите на страната.
Правото на силата преди силата на правото
Всички големи страни увеличават военната си мощ, за да защитят суверенитета си, смята Лавров. Според него причината е, че системата на международното право е девалвирала.
„Наблюдаваме девалвация на международното право, намаляване на ролята на международните институции; наблюдаваме и ситуация, в която по-голямата част от държавите увеличават военната си мощ, в която в момента виждат едва ли не единствената гаранция за съхранението на суверенитета си”, отбеляза Сергей Лавров.
В основата на всичко това според него е желанието на САЩ и техните съюзници да водят политика „изключително на основата на диктата, на ултиматумите, без да търсят гледната точка на другите центрове на световната политика и без да признават реалностите на многополюсния свят”.
Според него „недобросъвестни намерения” стоят зад разгръщането на системата за противоракетна отбрана, прилагането на закони извън териториите, в които са били приети (вероятно се визира законът „Магнитски” – б.р.) и самоволно търсене на решение на сложни проблеми, което може да стигне до употреба на груба военна сила.