Въоръжени сблъсъци между руски и украински военни избухнаха в Симферопол. Убит е най-малко един военен - загиналият е украински военнослужещ. Има съобщения и за убит боец от кримските отряди за самоотбрана. До инцидента се е стигнало при опит на т. нар. местни сили за самозащита да поемат контрола върху военна база. Украинските части са оказали съпротива.
По информация на специалния пратеник на bTV в Крим Десислава Ризова, която се намира на мястото на инцидента - Военна база 13, обстановката там е спокойна.
След съобщението за първата жертва сред украинските военни в Крим министърът на отбраната на Украйна позволи на украинските войници да използват оръжия. „За самоотбрана и зашита на живота си украинските служители на реда, разположени в автономната република Крим, могат да използват оръжия", заяви той, цитиран от АФП.
ИТАР-ТАСС цитира думите на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков, според когото на украинските военни в Крим предстои избор - дали да постъпят в редиците на руската армия, или да напуснат полуострова.
„Очевидно, президентът Путин спомена в обръщението си, че повече от 20 000 души от личния състав на украинските въоръжени сили се намират на територията на Крим. Някои от тях са затворени в своите поделения, други са блокирани от подразделенията на самоотбраната. В момента те просто не могат да разберат къде е родината им и какво точно се случва”, коментирал Песков.
Близо 15 000 военнослужещи от украинската армия продължават да се намират на територията на Крим. Без да са напускали своите поделения, те се оказват на територията на друга държава.
В Севастопол, който остава със специален статут на военен обект, вече се намират и над 20 000 руски войници. Заради руските военни обекти в Севастопол, достъпът до града все още е труден. Входът на града продължава се пази с окопи. От местната самоотбрана казват, че това е в случай на провокации.
Отрядите на цивилната охрана наброяват над 10 000 души и не смятат да се разпускат, защото според тях опасността не е отминала. „Изострена беше ситуацията, очаквахме терористични актове, нападения, имахме сведения че ще има такива при превозването на бюлетините в Централната избирателна комисия при преброяването на гласовете. Бяха задържани хора които имаха отношение, някъде около 10”, обясни Максим, един от членовете на силите за самозащита на Севастопол.
Според местни хора обаче, охраната е била засилена заради засиленото присъствие на руския флот в заливите на Севастопол. В пристанището на града са регистрирани над 2700 кораба. Сред тях има миноносци, подводници и разузнавателни кораби. Останали са и няколко украински.
В залива има и специален тунел, където от съветско време има док за подводници. Дали се ползва и в момента не е ясно. Факт е обаче, че и днес в Севастопол се чуваха залпове с неизвестен източник.
Според местните власти военното присъствие е обичайно и място за тревога няма. „Военните обекти на черноморския флот винаги са били тук и винаги ще бъдат, хората служат в обичаен режим и няма никаква повишена бойна готовност или нещо подобно”, коментира пред bTV прессекретарят на община Севастопол Владислав Мокриков.
От общината обясниха, че военните, които искат да останат в Крим, ще имат тази възможност. Останалите трябва да си тръгнат. „Ако има войска, това е хубаво, всяка държава трябва да си има армия”, смята жителят на Севастопол Николай Денисович.
„Към момента, докато има заплаха, че ще има незаконно проникване на незаконни формирования, считам, че войските не са много. По-нататък контингентът ще намалява”, твърди Максим от силите за самоотбрана.
Във вторник премиерът на автономна република Крим Сергей Аксьонов официално предложи на военнослужещите да положат воинска клетва за вярност към новата държава. Той обяви също, че военната украинска собственост на територията на автономията ще бъде считана за кримска.