Междузвездна комета, преминала покрай Слънцето миналата година, може би е почти три пъти по-стара от Слънчевата система и не прилича на нищо, наблюдавано досега в космическата ни околност, заявиха астрономи.
Кометата 3I/ATLAS е едва третият обект извън Слънчевата система, наблюдаван от човечеството. Необичайната ѝ яркост дава на учените безпрецедентна възможност да изследват тяло, дошло от друга част на галактиката.
След като беше забелязана през юли миналата година, обектът предизвика вълнение онлайн. Известен изследовател от Харвард дори предположи, че може да става дума за извънземен космически апарат - теория, която НАСА отхвърли.
Нови наблюдения с най-мощните телескопи в света разкриват повече за уникалната комета.
Според изследване, публикувано в списание Nature, 3I/ATLAS може да е на възраст до 12 милиарда години. За сравнение, смята се, че Слънчевата система се е формирала преди около 4,5 милиарда години.
„Може би това е най-старият обект, наблюдаван в нашата Слънчева система“, заяви пред АФП водещият автор на изследването Мартин Кординър от Центъра за космически полети „Годард“ на НАСА.
Новото изследване се основава на съотношението на химични елементи, наречени изотопи, открити от космическия телескоп „Джеймс Уеб“ и обсерваторията ALMA в Чили.
Данните показват „елементен състав, различен от този на всички тела в Слънчевата система“, се казва в изследването.
В сравнение с кометите в нашата система 3I/ATLAS съдържа 10 пъти повече деутерий, вид водород, характерен за тежката вода.
„Такова високо съдържание на тежка вода според разбирането ни за астрохимията може да се получи само в много студена среда“, обясни Кординър.
Това означава, че кометата вероятно е сред най-студените обекти, наблюдавани някога в Слънчевата система. Изотопните данни сочат, че тя се е формирала при температура около минус 243 градуса по Целзий.
Точният ѝ произход в Млечния път остава загадка. Учените предполагат, че подобни междузвездни обекти се образуват по начин, сходен с кометите в нашата система, след което биват изхвърлени при бурното формиране на нова планета.
Освободена от гравитационната връзка с която и да е звезда, 3I/ATLAS вероятно е прекарала милиарди години по „огромни, невъобразими траектории из нашата галактика“, каза Кординър.
Учените откриват и необичайна липса на химично обогатяване в кометата, което предполага, че тя се е формирала сравнително близо до новородени звезди.
Възможно е тя дори да е „реликва“ от епохата, наричана „космически пладне“, когато преди около 10 милиарда години са се образували много звезди.
Предишните междузвездни обекти - 1I/ʻOumuamua, открит през 2017 г., и 2I/Borisov през 2019 г. - не бяха достатъчно ярки, за да бъдат събрани подобни изотопни данни.
НАСА отхвърли предположенията, че 3I/ATLAS може да е извънземен апарат. Институтът SETI също съобщи миналия месец, че не е открил „никакви доказателства за извънземна технология“ върху кометата.
Няколко астрономи, които са изследвали 3I/ATLAS, но не са участвали в новото проучване, определиха резултатите като безпрецедентни.
Астрономите обаче очакват през следващите години да открият още много междузвездни обекти, особено чрез новата обсерватория „Вера Рубин“ в Чили.
„Това е само началото на вълнуваща нова област. Имаме още много да научим за тези обекти и за това какво могат да ни кажат за нашата галактика“, заключи Кординър.
Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google























