Еуфория заля Гърция, след като референдумът излъчи мощно "Не" на ограниченията, които искат Европа и международните кредитори.
Часове след вота стана ясно обаче, че банките в Гърция ще останат затворени и тази седмица. Това помрачи настроението на много гърци.
Европейските лидери от еврозоната свикаха за утре спешна среща на върха, за да решат ще преговарят ли отново с Атина, за да я спасят от напускане на еврозоната или ще я остават да се оправя сама и ще й предложат единствено хуманитарна помощ.
Новият финансов министър
Въпреки че Алексис Ципрас получи точно това, което искаше, финансовият министър Янис Варуфакис внезапно и неочаквано хвърли оставка. Смени го икономистът Евклидис Цакалотос.
Назначаването на новия министър стана известно след срещата на партийните лидери в Гърция, които заседаваха повече от седем часа в президентската резиденция в Атина.
Очаква се лидерите по-късно да излязат с общо изявление с какъв мандат Ципрас ще преговаря оттук нататък с Европа.
Реакциите на Европа
Европа е изправена пред историческо решение - какво следва оттук нататък е трудно да се прогнозира. Зам.-председателят на
Еврокомисията Валдис Домбровски подчерта, че Комисията е готова да продължи преговорите с Гърция, ако финансовите министри от еврозоната се съгласят. Но в същото време се чуват гласове, че Брюксел трябва да обсъди само мерки за хуманитарна помощ, предвид това че банките ще останат затворени.
След гръцкото „Не” на реформите, които кредиторите искат, постигането на споразумение обаче изглежда още по-сложно и трудно.
Все пак вторият в еврокомисията няколко пъти подчерта мястото на Гърция е в Европейския съюз. Стабилността на еврозоната не е застрашена след гръцкия вот. Решението сега е в ръцете на Еврогрупата, коментираха от Еврокомисията.
„Комисията не може да договори нова програма без мандат от Еврогрупата”, каза още Домбровски.
Според Щефан Зайберт, говорител на германското правителство, условията за започване на преговори по нова спасителна програма все още не са изпълнени. Испанският министър на икономиката Луис де Гиндос заяви, че ще подкрепи искането на Гърция за трети спасителен пакет.
„Има база за диалог, но сега Гърция трябва да ни покаже, че гледа сериозно на този диалог и че осъзнава, че трябва да запази еврото, но трябва да бъдат взети някои решения”, каза Мишел Сапен, финансов министър на Франция.
Световните пазари реагираха незабавно на резултата от референдума. Цената на петрола сорт Брент падна под 60 долара за барел. Еврото също тръгна надолу и около полунощ поевтиня с повече от процент спрямо американската валута.
Ключът към изхода от еврозоната за Гърция, според много анализатори е в ръцете на ЕЦБ. Евентуално спиране на спешната ликвидна помощ за гръцките банки ще се превърне в скоростна лента към колабирането на гръцката икономика и напускането на еврозоната.
Така Европейските институции са изправени пред тежкия избор - дали да пренапишат правилата за единната европейска валута, или да рискуват, съобразявайки се с Гърция, примерът да последват държави като Испания и Португалия, които също са получавали държавна подкрепа.
Бъдещи политически сътресения
Политически сътресения - това е прогнозата на Economist Intelligence Unit до края на 2015 година, защото в 8 държави в Европа ще се проведат избори.
Алексис Ципрас не е изненада на картата на стария континент. На юг от години живеят хора с не малко влияние. На първо място е по-младия с 4 години от Ципрас - Пабло Иглесиас в Испания.
Във Франция добре познаваме Фронта на Марин Льо Пен. В Италия има две имена подобни на Ципрас - Умберто Боси и Беппе Грило и техните партии - Северната лига и Петте звезди.
В Германия има две партии, който не са положително настроени към днешна Европа - това са Ди линке и Алтернатива за Германия. Първата е лява, а другата е с десни позиции, известна като партията на професорите.
Най-бързо южните държави в Европа може да възприемат гръцката политика срещу Европа.
Европейският съюз е изплашен, че испанската Подемос първа може да повтори гръцката драма на изборите в края на годината, и затова втвърдява тона към гърците.
Според анализаторите евроскептиците страдат от разделението на континента на по-богат север и на по беден юг. От десетилетия радикалната левица е традиционно силна в средиземноморските страни. Но отдавна не става дума само за борбата между ляво и дясно.
Ще бъде ли временен феномен Алексис Ципрас или той е част от паневропейска тенденция, която откриваме и в крайното ляво, и в крайното дясно, предстои да видим.
Реакциите у нас
Няма опасност голяма част от работещите в Гърция българи да се върнат у нас и така да създадат проблеми за пазара на труда. Това увери социалният министър Ивайло Калфин.
Според министъра на икономиката Божидар Лукарски, гръцката криза ще се отрази на българската икономика, заради големия стокообмен между двете страни. „Гърция е пример за това какво се случва с държави, които не спазват строга финансова дисциплина, каквато България спазва”, каза още Лукарски.
Стокообменът между България и Гърция за миналата година възлиза на впечатляващите 2.8 милиарда евро, въпреки че кризата в Гърция е поне от пет години.
Заплаха за туристите с продължение на банковата ваканция
Опашки пред банките продължава да има. Според местни жители това се дължи главно на възрастните хора, които се опитват да изтеглят пенсиите си.
От началото на банковата ваканция няма оплаквания от българи, останали с блокирани сметки. Българските туристи в Солун казват, че са дошли подготвени с пари на ръка и затова не са видели опашките пред банките.
Основният въпрос е докога ще има пари в банкоматите. Още повече, че от наличните банкноти теглят и туристите. Например днес българин успя да изтегли 1000 евро от банкомат с българската си карта.
МВР даде съвети към пътуващите в Гърция българи. Те се свеждат до няколко точки - напълнете си резервоарите догоре, носете си достатъчно пари в брой, информирайте се къде можете да плащате с карти, запишете си телефоните на консулските служби, не носете туби с гориво, защото това е забранено.