Граничният пункт между украинския град Раковец и полският Коржова е един от най-натоварения заради бягащите бежанци след началото на войната между Москва и Киев.
До 60 часа чакат, за да влязат в Полша украинците и затова през последното денонощие граничните власти ускориха процедурата, по която приемат бежанците. Това доведе до още по осезаемо струпване на хора на този ГКПП.
Хора от всички страни започват да идват и да приемат бежанците, дори жители на Норвегия и от скандинавските страни. Германия е пуснала безплатен влак, с който да се транспортират бежанци до нейната територия.
Ян от Норвегия пристига на полско-украинската граница, за да заведе и настани 100 украинци в домове на хора в своя град. Доброволци от града, в който живее се организирали и наели два автобуса.
„Не можехме да чакаме за правителството да се организира да вземе хора. Решихме, че трябва да направим нещо сами. Ние сме доброволци от Норвегия. Сред нас има норвежци, поляци, хора от Украйна, Русия. Хора, които живеят в Норвегия. Ние не можехме да чакаме за бюрокрацията в Норвегия, защото това щеше да отнеме много време. Можем да вземем 100 души. Държавата разбира се казва, че ще намери дом на всеки, но ние в същия момент го организираме сами“, казва Ян.
Норвежците, заедно с мигрантите от Полша, Украйна и Русия нарекли доброволческата си мисия "белите автобуси".
И това не е случайно. Свързано е с една скандинавска история от Втората световна война. Тогава Швеция и Дания спасяват с бели автобуси стотици хора от концентрационните лагери на Хитлер.
„Ние ги наричаме „белите автобуси“, защото, когато нацистите убиват хора по време на Втората световна война, с бели автобуси са спасени хора, а сега Путин и режима му правят същото с украинците“, казва Ян.
Тази скандинавска история до ден днешен е повод за гордост, подобно на българското спасяване на евреите в същия исторически момент.
Времето все още е меко в Коржова, но се очаква през следващите дни драстично да застудее и да изостри допълнително обстановката с бежанците.